Jak powinniśmy żyć. Podstawy etyki chrześcijańskiej

Jak powinniśmy żyć Podstawy etyki chrześcijańskiejCzym jest etyka? Jakie znaczenie ma dla chrześcijan? Zaczynając od podstaw, Stanley Grenz prowadzi swoich czytelników do teologicznego spotkania z rozważaniami moralnymi. Zwięźle, ale rzetelnie w książce Jak powinniśmy żyć przedstawia podstawy etyki oraz prowadzi rozważania nad rolą etyki chrześcijańskiej i stosowanymi w niej metodami. Bada pośrednie i bezpośrednie podejścia etyczne widoczne w Starym Testamencie, Ewangeliach oraz pismach apostoła Pawła.

Autor przedstawia podstawy etyki teologicznej Augustyna, Tomasza z Akwinu, Lutra oraz innych reformatorów, a także w wyważony sposób omawia koncepcje modernistycznych i współczesnych etyków chrześcijańskich, takich jak Albrecht Ritschl, Karl Barth, Paul Ramsey, Dietrich Bonhoeffer, Martin Luther King Jr., Gustavo Gutierrez, Rosemary Radford Ruether, Stanley Hauerwas, Carl F.H. Henry i Oliver O’Donovan.

Grenz kończy książkę własną, konstruktywną propozycją m”wszechstronnej miłości” zakorzenionej w życiu Trójcy oraz wypracowanej w społeczności chrześcijańskiej.

Napisana w jasny sposób i odnosząca się do odpowiedniej literatury książka Jak powinniśmy żyć jest znakomitym wprowadzeniem do etyki chrześcijańskiej. Mogą korzystać z niej zarówno studenci, jak i pastorzy oraz zainteresowane tematem osoby świeckie.

WSTĘP (fragment)
W którym też przypadło nam w udziale stać się jego cząstką (…), abyśmy się przyczyniali do uwielbienia chwały jego. (Ef 1,11-12) Kiedy jesienią 1960 roku zaczynałem piątą klasę, napotkałem poważny problem etyczny: zajęcia z wychowania fizycznego zawierały lekcje tańca. Problem ten został szybko rozwiązany, gdy mój ojciec (który był też moim pastorem) wysłał wiadomość do nauczyciela, prosząc, bym został zwolniony z tej części zajęć, ponieważ takie światowe praktyki były „sprzeczne z naszą religią”. To, że miałem przywilej wygodnego obserwowania z linii bocznej, jak inne dzieci w niezręczny sposób uczyły się „kołysania partnerem”, sprawiło, że zazdrościli mi wszyscy chłopcy z mojej klasy. Jednak w liceum to ja zazdrościłem innym. Religijny zakaz oznaczał, że nie mogłem towarzyszyć moim przyjaciołom na szkolnych potańcówkach.

A nawet jeśli mógłbym tam pójść, to gdybym już się tam znalazł, nie wiedziałbym, co robić. Na szczęście dla mnie zakaz został zniesiony w innym obszarze. W przeciwieństwie do mojego starszego brata, który musiał zadowolić się telewizorem, mogłem chodzić do kina. Może było to spowodowane wspomnianymi przeze mnie problemami z tańcem, ale tak czy inaczej od dziecka byłem zaangażowany w rozważania etyczne. Nawet zanim dowiedziałem się, co znaczy słowo etyka, zadawałem kluczowe pytania etyczne, np. „Co oznacza życie jako uczeń Jezusa?” albo „Czy chrześcijanie powinni być znani poprzez to, czego nie robią?”. Odkąd pamiętam, rozmyślałem i rozmawiałem o moralnych problemach tamtych czasów. A jednak dopiero kiedy miałem ponad 20 lat, zacząłem bardziej świadomie interesować się tym tematem. Moja specjalizacja z filozofii wymagała uczestnictwa w kursie z historii etyki, a program M.Div. w Denver Seminary zawierał podobne wymagania w zakresie etyki chrześcijańskiej.

Dane książki:

Autor: Grenz, Stanley J.
Jak powinniśmy żyć. Podstawy etyki chrześcijańskiej
Stron: 372, format: B5
Cena: 39 zł, przy zakupie w biurze: 34 zł
ISBN: 978-83-88252-66-2
Rok wydania: 2018
Wydawca: Chrześcijański Instytut Biblijny

Zobacz również

Ateista, którego nie było

Ateista, którego nie było, albo straszne konsekwencje złych argumentów

W ostatniej dekadzie ateizm wrócił na pierwsze strony gazet. Ma w sobie energię i wiarę: …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *