Republika Środkowoafrykańska: Biblijna szkoła zniszczona

Republika Środkowoafrykańska: Biblijna szkoła pastora Paula zniszczona – teraz naucza w obozie dla uchodźców.
Około pół roku temu ponownie doszło do brutalnych zamachów na chrześcijan w północnej część Republiki Środkowoafrykańskiej. Bojownicy muzułmańskiej grupy Seleka, która oficjalnie trzy lata temu została rozwiązana, a jej członkowie nadal kontrolują prawie połowę kraju, zamordowali 12 października 2016 roku chrześcijan, zniszczyli ich domy i napadli na obóz dla uchodźców. Wśród ocalałych znalazł się pastor Paul i Enza, którzy mieszkają obecnie w obozie dla uchodźców w Kaga Bandoro.

Życie w strachu

Już blisko 4000 uchodźców zamieszkiwało wcześniej obóz dla uchodźców, a po zamachu 12 października doszło kolejne 14000. Ze słomy, gałęzi i zszytych ze sobą worków zbudowali niewielkie szałasy, które dają im niewielką ochronę przed deszczem i słońcem, ale przynajmniej zapewniają odrobinę sfery prywatnej. „Życie chrześcijan na obszarach kontrolowanych przez Selekę jest niepewne i przesiąknięte uciskiem oraz strachem”, opowiada pastor Enza, którego dom i kościół zostały zniszczone przez rebeliantów. Wielu chrześcijan nadal mieszka w swoich domach, ale są zastraszani i boją się, że dadzą napastnikom jakiś pretekst do kolejnego ataku.

„Zachęcam uczniów do kontynuowania nauki”

Pastor Paul wskazuje na dwie słomiane chatki – w pierwszej mieszka jego własna rodzina, w drugiej jego brata. Zaraz obok stoi konstrukcja ze słomy i gałęzi: „To mój kościół”. Pastor prowadzi tu nie tylko nabożeństwa, ale również lekcje. „Jestem nauczycielem szkoły biblijnej. 12 października mieliśmy akurat przerwę o godzinie 9, gdy bojownicy Seleka zaatakowali teren. Zostawiliśmy wszystko i uciekaliśmy ze strachu o własne życie. Ukradli nasze rzeczy i zniszczyli mój dom. Tam znajdowała się również biblioteczka i wszystkie pieniądze”. Jednak pastor Paul nie chce rezygnować. „Nie zniechęciłem się. Czy chciałbym budować na nowo ten kościół, gdybym był zniechęcony? Zachęcam także uczniów do kontynuowania nauki. Gdy spotykamy się w tym kościele nauczam ich, że powinni ukończyć ten rok szkolny, a nie poddawać się. Muszą wytrwać w swojej wierze. I tak, powinni mieć postawę przebaczenia. Boże Słowo nie uczy nas by modlić się, aby nasi wrogowie zostali zabici, lecz aby ich serca zostały zmienione”.

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Republiki Środkowoafrykańskiej!

• Dziękujmy za chrześcijan, takich jak pastor Paul i pastor Enza, którzy odważnie trwają w Panu Jezusie Chrystusie i kontynuują swoją służbę.
• Módlmy się za wszystkich chrześcijan, którzy są straumatyzowani przez okrucieństwa dawnej grupy Seleka. Módlmy się szczególnie za wdowy, aby Jezus je pocieszał i zaopatrywał ich dzieci.
• Módlmy się o pokój i bezpieczeństwo dla chrześcijan.
• Módlmy się, aby Jezus dotykał serca bojowników Seleka.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Kolczatka

Chiny: Pastor Timothy nie daje się zastraszyć

Timothy* jest pastorem, ma 60 lat. Jak to często bywa w Chinach, jego kościół i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *