Turcja: Pastor więziony za pomoc uchodźcom

Pastor Andrew Brunson
Pastor Andrew Brunson. Zdjęcie: aclj.org

7 października ubiegłego roku pastor Andrew Brunson wraz z żoną Norine zostali aresztowani w tureckim Izmirze, gdzie mieszkali od 23 lat. Małżonków uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Uważa się jednak, że prawdziwy powód aresztowania ma związek z ich działalnością charytatywną na rzecz uchodźców z Syrii, m.in. Kurdów. Przez ponad cztery tygodnie małżonkom odmawiano możliwości kontaktu z adwokatami jak również dostępu do pomocy konsularnej.

W wyniku nagłośnienia sprawy w tureckiej prasie oraz działań podjętych przez ambasadę Stanów Zjednoczonych 19 października Norine wypuszczono na wolność. Jednak pastor Brunson jak dotąd pozostaje w więzieniu. Tureckie władze próbowały wymusić na nim podpisanie fałszywego dokumentu, jakoby zrzekał się pomocy konsularnej.

W rezultacie negocjacji pomiędzy ambasadą Stanów Zjednoczonych a tureckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych pastorowi pozwolono się spotkać z przedstawicielem konsularnym najpierw piątego a następnie trzydziestego listopada. Wcześniej małżonkowie podpisali dokumenty, w których zgodzili się podporządkować nakazowi deportacji. Jednak urzędnik, który przedłożył im je do podpisania zaznaczył w dokumentach rubrykę, według której zgoda odnosi się do „przywódcy lub członka organizacji terrorystycznej bądź osoby wspierającej takową”. Oskarżenie opiera się na zeznaniach anonimowego informatora, które wykorzystano także, aby uniemożliwić adwokatowi pastora dostęp do akt sprawy.

9 grudnia oskarżonego pastora przeniesiono do wydziału antyterrorystycznego, a stamtąd do sądu na przesłuchanie, gdzie stawił się również adwokat Brunsona, który po raz pierwszy spotkał się ze swoim klientem. Po rozprawie sądowej pastora przeniesiono do więzienia Aliaga w Izmirze.

Módlmy się za pastora Andrewa Brunsona, by kłamliwe zeznania i sfałszowane dokumenty nie zostały uznane przez sąd. Niech Boży pokój i Jego obecność otoczą tego wiernego lidera chrześcijańskiego i niech staną się jego siłą i ucieczką w czasie niepewności. Módlmy się także za jego żonę Norine, ich dzieci oraz chrześcijan w Turcji, którzy tak bardzo potrzebują siły i codziennej pewności, że Bóg naprawdę współdziała we wszystkim dla dobra tych, którzy Go miłują oraz dla swojej chwały.

Źródło: Middle East Concern
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Bob Fu

Chiny: Wtargnięcie do domu pastora

Zhao Weikai jest liderem Kościoła Reformowanego Xuncheng w Taiyuan w prowincji Shanxi. Oficerowie służby bezpieczeństwa …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza