Sudan: Pastorzy Yen i Michael na wolności

Zarzuty wobec dwóch południowo-sudańskich pastorów (Petera Yena i Yat Michaela) zostały oddalone. W południe 5 sierpnia ich szczęśliwe rodziny zaraz po rozprawie sądowej potwierdziły w niezależnym radiu internetowym Tamazuj oraz Open Doors, że chrześcijanie są już wolni. Cała procedura wypuszczenia ich jest właśnie w toku. Dobra wiadomość została przyjęta przez ich rodziny oraz innych wierzących z Sudanu z wielką ulgą. Yat Michael został aresztowany w grudniu 2014, natomiast Peter Yen w styczniu 2015.

Sędzia Ahmad Ghaboush z Sądu Centralnego w Chartumie oczyścił obu pastorów przede wszystkim z oskarżenia o szpiegostwo. Kara mogłaby oznaczać dla nich nawet śmierć. Yat Michael nie został jednak zwolniony z zarzutu „łamania pokoju” (Art. 69), a Peter Yen z oskarżenia o „kierowanie zrzeszeniem terrorystycznym” (Art. 65). Sędzia orzekł jednak, że przebyta 8-miesięczna kara więzienia była wystarczająca. Obserwatorzy wielu zagranicznych ambasad byli świadkami rozprawy sądowej. Przedstawiciel południowo-sudańskiego ministerstwa sprawiedliwości powiedział jednemu z adwokatów, że rząd szczególnie zwrócił uwagę na ich przypadek z powodu dużego zainteresowania na arenie międzynarodowej.

Żądanie większej wolności religijnej

Według doniesień agencji informacyjnej Sudan Tribune w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie podsekretarza sudańskiego ministerstwa ds. zagranicznych, Abdel-Gari Al-Naeim’a, z amerykańskim ambasadorem ds. międzynarodowej wolności religijnej, Davidem N. Sapersteinem. Tematem rozmów była m.in. wolność religijna oraz sytuacja nie-muzułmanów w kraju. Al-Naeim podkreślił po spotkaniu w rozmowie z mediami, że większość społeczeństwa Sudanu wspiera stosowanie szariatu w ustawodawstwie, a doniesienia zachodnich mediów o sytuacji wolności religijnej w Sudanie są według niego jednostronne i wrogo nastawione. Wyraził jednak gotowość do rozmów. Al-Naeim dodał również, że Stany Zjednoczone zażądały powołania komisji prawnej dla nie-muzułmanów, aby zapewnić im wolność religijną i ochronę.

Sudan zajmuje obecnie 6 miejsce w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, corocznej liście krajów, w których chrześcijanie są najbardziej uciskani.

Źródło Open Doors

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *