Sudan: Długie kary więzienia dla pastora i dwóch współoskarżonych

Sudan - kara dla pastoraPo długim procesie przeciwko niesłusznie oskarżonemu pastorowi Hassanowi Kodi, pracownikowi charytatywnemu z Czech Petrowi Jaskowi i sudańskiemu studentowi Abdulmonem Abdulmawla, sąd wydał wyrok długich lat pozbawienia wolności. Pastor Hassan został skazany na 12 lat więzienia za pomoc w szpiegostwie, podżeganie konfliktów oraz szerzenie plotek, które podważają autorytet państwa. To samo spotkało studenta Abdulmonem. Kara za szerzenie plotek wyniosła w tym przypadku rok, chociaż maksymalna kara za to przestępstwo nie powinna być wyższa niż sześć miesięcy.

Dożywotnia kara dla Petra Jaska

Czeski pracownik Petr Jask został skazany łącznie na 23 lata i 6 miesięcy. Mieści się w tym dożywotnia kara za szpiegostwo (w Sudanie wynosi 20 lat), sześć miesięcy za szerzenie plotek podważających autorytet państwa, rok za podżeganie konfliktów, wchodzenie na tereny wojskowe i fotografowanie ich oraz wojskowego wyposażenia, a także za nielegalny wjazd do Sudanu. Ponadto otrzymał karę grzywny w wysokości 100 000 sudańskich funtów (około 16 000 dolarów amerykańskich) z powodu pracy w organizacji pozarządowej bez zezwolenia.

Obrońcy trzech oskarżonych ogłosili, że chcą złożyć apelację w ciągu 15 dni. Jak donoszą lokalne źródła Open Doors w ogłoszeniu wyroku brało udział wielu chrześcijan, którzy wspierali mężczyzn. Wyrok został przyjęty z dużym przerażeniem. Mama pastora Hassana była tak zszokowana, że zemdlała i musiała zostać wyniesiona z sali sądowej.

Długotrwały proces

Pastor Hassan przebywał w więzieniu od grudnia 2015 r. i miesiącami był bezprawnie przetrzymywany w areszcie zanim zaczęły się rozprawy. Proces przeciągał się w czasie, rozprawy były ciągle przesuwane, prokurator wielokrotnie prosił o odroczenie ze względu na zbieranie nowych dowodów. 2 stycznia tego roku czwarty oskarżony, pastor Kuwa Shamal, został zwolniony z powodu braku wystarczających dowodów.

Sudan znajduje się obecnie na piątym miejscu Światowego Indeksu Prześladowań Open Doors. Rząd systematycznie działa przeciwko chrześcijanom, szczególnie w Górach Nuba na południu kraju, w których bomby stale spadają na kościoły i wioski. Petr Jasek pracował tam ze swoją organizacją charytatywną.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Sudanu!

• Módlmy się, aby pastor Hassan, Petr Jasek i Abdulmonem Abdulmawla doświadczyli sprawiedliwości w procesie apelacyjnym i mogli wyjść na wolność.
• Módlmy się o rodziny tych trzech mężczyzn.
• Módlmy się za pastora Kuwę Shamala, który po uwolnieniu potrzebuje fizycznego i duchowego uzdrowienia.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Bob Fu

Chiny: Wtargnięcie do domu pastora

Zhao Weikai jest liderem Kościoła Reformowanego Xuncheng w Taiyuan w prowincji Shanxi. Oficerowie służby bezpieczeństwa …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza