Londyn: anglikanie zgadzają się na biskupa geja

Izba Biskupów Kościoła anglikańskiego (Church of England) zgodziła się na dopuszczenie do święceń biskupich księży żyjących w cywilnym związku homoseksualnym. Anglikański biskup Norwich Graham James powiedział, że byłoby niesprawiedliwością wykluczenie od prawa do święceń biskupich kogokolwiek, kto chce żyć w pełnej zgodzie z nauczaniem tamtejszego Kościoła dotyczącym etyki seksualnej i innych obszarów życia prywatnego.

„Wszyscy kandydaci do biskupstwa są wnikliwie sprawdzani ze względu ich na uwarunkowania osobiste i rodzinne, co jest poddane ocenie opinii publicznej odnośnie do możliwości przyjęcia święceń biskupich w Kościele anglikańskim” – dodał anglikański hierarcha.

Decyzja ta spotkała się z bardzo ostrą krytyką zarówno tzw. anglokatolickiej frakcji Kościoła anglikańskiego, jak i skrzydła ewangelickiego, które w listopadzie skutecznie przeciwstawiły się planom wyświęcania kobiet na biskupów w tym Kościele. Przewodniczący ewangelickiej grupy reformatorskiej Rot Thomas powiedział, że decyzja ta będzie miała poważne konsekwencje dla jedności całej wspólnoty anglikańskiej. „Skutkiem będą jeszcze większe podziały niż w przypadku święcenia kobiet na biskupów. Jeśli myślicie, że decyzja ta zrobi furorę, to zobaczycie, co się będzie działo po nominacji pierwszego biskupa żyjącego w homoseksualnym związku partnerskim” – dodał Rod Thomas.

za Radio Watykanskie

Zobacz również

Pastor Sithong

Laos: Zatrzymany pastor żyje i wyszedł na wolność

15 marca 2020 r. pastor Sithong Theppavong z małego kościoła w prowincji Savannakhet w Laosie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza