Korea Północna: Koreańsko-kanadyjski pastor na wolności

Pastor skazany na długoletnie więzienie uwolniony z powodu ciężkiej choroby
9 sierpnia koreańsko-kanadyjski pastor Hyeun-Soo Lim został zwolniony z więzienia. Jako przyczynę uwolnienia agencja informacyjna Korei Północnej podała zły stan zdrowotny pastora. W grudniu 2015 Lim został skazany na długoletnie więzienie i roboty przymusowe.

Przybył do Korei Północnej by pomagać

Hyeun-Soo Lim, pastor kościoła prezbiteriańskiego w Toronto odwiedzał Koreę Północną ponad sto razy, by nieść pomoc humanitarną. Dostarczał potrzebne dobra do sierocińców, ośrodków dziennej opieki nad dziećmi czy domów opieki dla starszych osób. W styczniu 2015 r. jego wspólnota straciła z nim kontakt, a miesiąc później dotarła do nich informacja o jego aresztowaniu. Zarzucono mu wówczas zniesławienie rządu Korei Północnej oraz próbę obalenia reżimu i budowy państwa religijnego. W czasie konferencji prasowej w lipcu 2015 r. zmuszono Lima do przeczytania publicznej „spowiedzi”, w której przyznał się do popełnienia zbrodni przeciwko państwu.

Student umiera w wyniku skutków warunków więziennych

Od czasu aresztowania Lima rząd Korei Północnej zaostrzył warunki wjazdu i wyjazdu w kraju. Wiosną aresztowano kolejnych dwóch Amerykanów podczas ich wyjazdu. 22-letni student Otto Warmbier, który po 15 miesiącach aresztu wrócił w śpiączce do swojej rodziny, zmarł tydzień po powrocie, w czerwcu tego roku. W tym samym miesiącu reżim aresztował 61-letniego mieszkańca Korei Północnej pod zarzutem szpiegostwa, ponieważ odwiedzał swoich krewnych w Chinach.

Najcięższe prześladowania chrześcijan na świecie

Ponieważ Hyeun-Soo Lim nie pozostawał w kontakcie ze wspólnotami podziemnymi, jego kara nie miała prawdopodobnie bezpośredniego wpływu na tajne sieci chrześcijan w tym kraju. Jednak według opinii obserwatorów taki przypadek jest zawsze powodem do gniewu północno-koreańskich władz i prowadzi do zaostrzania postępowania wobec chrześcijan.

W kraju, który od ponad dziesięciu lat zajmuje pierwsze miejsce w Światowym Indeksie Prześladowania chrześcijan, chrześcijanie uważani są za wrogów państwa. Muszą zachowywać swoją wiarę w całkowitej tajemnicy, by nie trafić do aresztu lub od razu nie zostać straconym. Według szacunków międzywyznaniowego Dzieła Pomocy obecnie około 50 000 do 70 000 chrześcijan znajduje się w obozach pracy lub obozach karnych.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Korei Północnej!

• Dziękujmy za uwolnienie Hyeun-Soo Lima oraz módlmy się o jego zdrowie oraz fizyczne i duchowe podniesienie się.
• Módlmy się za wszystkich, którzy jako „wrogowie państwa” przebywają w więzieniach lub obozach pracy w dramatycznych warunkach.
• Prośmy Pana, aby ukazał się władzom Korei Północnej, aby poznali Ewangelię jako wyzwalającą prawdę.
• Z powodu trwającej suszy tegoroczne zbiory w Korei Północnej będą prawdopodobnie bardzo niewielkie. Módlmy się o Boże zaopatrzenie dla ubogiej ludności tego kraju.

Prosimy o regularną modlitwę za Koreę Północną.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Senat Kalifornii przyjmuje uchwałę… duchowni mają akceptować przekonania LGBTQ

Senat Kalifornii przyjął uchwałę mówiącą, że chrześcijańscy duchowni mają akceptować i wspierać ideologię LGBTQ, nawet …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrzescijanin zaprasza