Kolumbia: Życie pastora na terenach partyzanckich

Pastor Ventura przybył do Tumaco w 2001 roku, czyli w czasie, gdy walki grup partyzanckich w Kolumbii osiągały apogeum. „W tamtym okresie regularnie dochodziło do masakr i zamknięć kościołów. Wywlekano pastorów na główne place wioski i tam zabijano na oczach tłumów”, wspomina pastor Ventura.

15 lat intensywnego prześladowania

Rodrigo Ventura przybył do regionu, od lat opanowanego przez walki między partyzantami i grupami paramilitarnymi, z jasnym zamiarem głoszenia Bożego Słowa oraz niesienia pomocy ludziom. Smutnymi świadkami wydarzeń jest wiele wdów i sierot. W tych trudnościach i pełnych przemocy zamieszkach pastor Ventura wielokrotnie doświadczył Bożej ochronnej ręki. „Strzały w pobliżu naszego kościoła były czymś zwyczajnym. To było jak wojna z wieloma ofiarami po stronie partyzantów i grup paramilitarnych”. Jego wspólnota znajduje się w biednej dzielnicy slumsów na kolumbijskim wybrzeżu Pacyfiku.

Pewnego dnia znowu doszło do strzelaniny i jeden ze wzburzonych kryminalistów o imieniu Costilla wszedł do kościoła. Wykrzykiwał przekleństwa i groźby w stosunku do pastora i jego rodziny. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, jednak Rodrigo Ventura padł na kolana i zaczął się modlić. Costilla chciał go zabić, nie mógł jednak znaleźć swojej broni, więc zmieszany wybiegł z kościoła. Po kilku dniach powrócił. Pastor obawiał się najgorszego, ale szybko się zorientował, że Costilla się zmienił. Ventura był ogromnie zaskoczony, gdy przestępca upadł przed nim na podłogę i błagał o przebaczenie. Pastor Ventura pomógł mu wstać, przebaczył mu i zaprosił do rozpoczęcia nowego życia z Jezusem. Costilla zgodził się.

Open Doors wspiera wspólnotę Pastora Ventury oraz inne kościoły w przekazywaniu Nowiny przebaczenia i miłości dla uciskanych mieszkańców Kolumbii – kraju od lat przepełnionego przemocą. Pomoc obejmuje także tworzenie i wsparcie sierocińców dla dzieci, których rodzice zostali zamordowani z powodu swojej wiary.

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Kolumbii!

• Chwalmy Pana za to, że przez wszystkie lata służby ochraniał pastora Venturę oraz wspaniale zaingerował w życie Costilla.
• Prośmy Boga o siłę, odwagę i ochronę dla wszystkich chrześcijan, którzy zamieszkują obszary objęte konfliktem i głoszą tam Bożą miłość.
• Prośby Pana o zagojenie ran i gotowość do przebaczenia dla tych, którzy z powodu nieustającej przemocy stracili swoich krewnych.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Buty porwanych dzieci

DRK: Pastor zamordowany, jego żona porwana

W północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w dwóch atakach islamskich ekstremistów zginęło 39 osób, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza