Kenia: Pastor Ibsa naucza osoby pomagające ludziom w traumie

Islamistyczna grupa Al Shabaab chce ustanowić kalifat na wschodnim wybrzeżu Afryki. W atakach, m.in. w Mpeketoni oraz Wajir jak również w regionie Mandera chrześcijanie zostali oddzieleni od muzułmanów i zgodnie z prawem wykonano na nich egzekucje. Do tego dochodzą zamachy na kościoły. Najbardziej poszkodowana została chrześcijańska wspólnota podczas ataku na Uniwersytet w Garissie 2 kwietnia 2015, gdy brutalnie zamordowano 147 studentek i studentów. Również w 2016 roku dochodziło do brutalnych ataków. Najbardziej wstrząśnięci są chrześcijanie z Nigerii. 20-letnia Grace z Mpeketoni przeżyła atak Al Shabaab. Obserwowała jak dzieci i dorośli po traumatycznych przeżyciach zamykają się w wewnętrznej niewoli. Gwałtownie spadła liczba uczestników nabożeństw. „Wśród członków kościołów i ich dzieci rozprzestrzenił się ogromn strach”. Open Doors krótko po zamachach rozpoczęło pomagać tamtejszym chrześcijanom uporać się z traumą.

Przywrócenie godności i nadziei

Pastor Ibsa jest doświadczonym liderem, który założył już wiele wspólnot. Opowiada o swoich spotkaniach ze straumatyzowanymi chrześcijanami. „Zawsze starałem się pomagać, jednak brakowało mi odpowiedniej wiedzy. U niektórych moje 'wsparcie' powodowało jeszcze więcej bólu, ponieważ nie rozumiałem jaki wpływ ma trauma. Niektórzy liderzy i pastorzy bardzo starają się pomóc, jednak czasem traktują ludzi po traumatycznych przejściach tak jakby poniekąd czymś zawinili. Nie powinniśmy pytać: „Co jest nie tak z tą osobą?”, lecz: „Co się tej osobie przytrafiło?”.

Dziś pastor Ibsa naucza osoby pomagające ludziom w traumie. Należy do nich Meseret*. „To wspaniałe, gdy zostaje przywrócona godność i nadzieja człowieka”, mówi Meseret i opowiada jak poświęcała czas, by słuchać obaw i rozterek swojej sąsiadki. Obie razem płakały. Rozpoczęło się gojenie ran. Jednak głęboko pokrzywdzeni wierzący potrzebują naszych modlitw. Bóg ich podniesie.

*Imię zmienione

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Kenii.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Pastor Sithong

Laos: Zatrzymany pastor żyje i wyszedł na wolność

15 marca 2020 r. pastor Sithong Theppavong z małego kościoła w prowincji Savannakhet w Laosie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza