Wybory arcybiskupa Kościoła Finlandii

Zakończyła się pierwsza tura wyborów arcybiskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii. W drugiej turze, która odbędzie się 11 marca, zmierzą się bp Kari Mäkinen, biskup diecezji Turku, oraz ks. prof. Miikka Ruokanen, profesor dogmatyki na uniwersytecie w Helsinkach.

Bp Kari Mäkinen (zdj.) znany jest ze swoich liberalnych poglądów. Twierdzi na przykład, że Kościół powinien akceptować i wspierać pary homoseksualne. Z kolei Miikka Ruokanen nie dopuszcza możliwości błogosławienia takich par, czy udzielania im ślubów.

– Elektorzy mają więc wyraźną alternatywę. Jest to o tyle nieszczęśliwe, że Kościół Finlandii i tak jest już w tych kwestiach mocno podzielony. Ja chętnie widziałbym bardziej wypośrodkowanego kandydata – komentuje Stig Kankonen, redaktor naczelny szwedzkojęzycznej fińskiej gazety Kyrkpressen.

Według Kankonena, wyraźnym faworytem w tych wyborach jest Kari Mäkinen. W pierwszej turze uzyskał 393 głosy, zaś Miikka Ruokanen – 285. Pozostałymi kandydatami byli: biskup Mikkeli Seppo Häkkinen (263 głosy), przewodniczący Fińskiego Towarzystwa Misyjnego Seppo Rissanen (106), biskup Oulu Samuel Salmi (53), proboszcz parafii św. Michała w Turku Jouni Lehikoinen (43) i proboszcz parafii św. Katarzyny w Turku Martti Hirvonen (13). Głosowało 95% spośród 1224 uprawnionych do głosowania.

Kościół Finlandii jest największym kościołem luterańskim w Europie, który nie dopuszcza błogosławienia par homoseksualnych. Niedawno zgromadzenie biskupów zadecydowało, że takie błogosławieństwa nie zostaną wprowadzone. Dyskusja na ten temat wciąż jednak trwa.

za EAI

Zobacz również

Tim Stephens

Kanadyjski pastor trafił do więzienia za odprawianie nabożeństwa

Kanadyjski pastor Tim Stephens został uwięziony, gdy policja odkryła miejsce, w którym prowadził dla swoich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *