Sudan: Aresztowanie kolejnych pastorów

Sudan: Aresztowanie kolejnych pastorów
źródło: World Watch Monitor

Od połowy grudnia sudańskie władze przetrzymują dwóch liderów chrześcijańskich w nieznanym miejscu, bez wystosowania przeciwko nim aktu oskarżenia. Zarówno rodziny jak i prawnicy mężczyzn nie mają z nimi żadnego kontaktu.

Bezpodstawne aresztowanie

36-letni Telahoon Nogosi Kassa Rata, znany jako Telal Rata, należy do pracowników stowarzyszenia chrześcijańskich studentów oraz ewangelicznego kościoła w Północnym Chartumie. Wieczorem 12 grudnia agenci sudańskiej tajnej służby (NISS) przeszukali jego dom rodzinny. On sam nie był wtedy obecny w domu, jednak władze skonfiskowały część jego własności i następnego dnia wezwali go do biura. Tam został aresztowany.

Tylko kilka dni później, 18 grudnia, tajne służby schwytały dwóch pastorów Sudańskiego Kościoła Chrystusa. Jego członkowie pochodzą głównie z Gór Nuba. Kuwa Shamal został uwolniony trzy dni później, ale do 16 stycznia musiał codziennie zgłaszać się w biurze. Pastor Hassan Abduraheem Kodi Taour z Omdurman, miasta na zachód od Chartumu, jest jednak nadal w więzieniu.

Odmowa kontaktu z więźniami

Rodzice Telal Ratasa mogli odwiedzić syna pięć dni po jego aresztowaniu. Poza tym odmawia się teraz już jakiegokolwiek kontaktu krewnych czy nawet prawników z więźniami. W liście do sudańskiej rady praw człowieka adwokat Hassana Taoursa zwraca uwagę, że tajne służby łamią takim zachowaniem podstawowe prawa obywatelskie. Sudańska rada kościoła skierowała pismo do ministerstwa ds. religii, zarządcy dystryktu Omdurman oraz biura bezpieczeństwa z żądaniem kontaktu z uwięzionymi. Listy pozostały jednak bez odpowiedzi.

Sudańskie prawo przewiduje, że więźniowe najpóźniej 45 dni po zatrzymaniu muszą być postawieni przed sądem bądź wypuszczeni na wolność. W opisanej sprawie nie stało się jednak ani jedno ani drugie. Według doniesień prokuratury pastorzy przebywają nadal w areszcie śledczym.

Dochodzenie w sprawie szpiegostwa

Jak wykazano w ostatnim czasie wszczęto postępowanie przeciwko Hassanowi Taours pod zarzutem szpiegostwa. Sudańska tajna służba wielokrotnie używała wcześniej tej strategii, by postępować przeciwko chrześcijanom. Już w 2015 roku pastorzy Yat Michael i Peter Yen byli osadzeni więzieniu na 7-8 miesięcy pod tym samym zarzutem.

Sudański aktywista Kamal Fahmi, który wstawia się za wolnością religijną, widzi w omówionych przypadkach tylko pojedyncze przykłady rozległej kampanii rządu Sudanu, która ma na celu usunięcie chrześcijaństwa z kraju. Od czasu odłączenia Sudanu Południowego w lipcu 2011 roku rząd wzmocnił swoją walkę przeciwko regionom zdominowanym przez chrześcijan (Niebieski Nil, Nuba), stale szykanując liderów i członków wspólnoty oraz aresztując ich, wyjaśnia Fahmi w rozmowie z World Watch Monitor.

W Światowym Indeksie Prześladowań Sudan zajmuje 8 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan.

Dziękujemy, że modlicie się za chrześcijan w Sudanie!

Módlmy się o uwolnienie Telal Rata i Hassan Taour.
Prośmy Jezusa, aby wzmocnił w wierze tych dwóch pastorów w obliczu izolacji i niepewności.
Prośmy Boga o ochronę dla prawników i przywódców kościelnych, którzy działają na rzecz uwięzionych chrześcijan.
Módlmy się o pocieszenie od Boga dla rodzin tych dwóch więźniów.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *