Nigeria: Pastor porwany przez Boko Haram prosi o pomoc

Pastor Lawan Andimi
Pastor Lawan Andimi (Zrzut ekranu)

15 stycznia Open Doors opublikowało Światowy Indeks Prześladowań 2020. Nigeria jest krajem, który wyróżnia się skrajnie wysokim poziomem przemocy wobec chrześcijan. Wśród wielu incydentów, do których doszło w ostatnim czasie, jest porwanie starszego pastora z Adamawa State, Lawana Andimiego. W transmisji video, w której prosi o pomoc, wydaje się zadziwiająco spokojny i pełen wiary.

„Nigdy nie czuję się zniechęcony, bo wszystkie okoliczności, w których człowiek może się znaleźć, są w rękach Boga”. To zdanie zostało wypowiedziane przez pastora, który do tej pory uznawany był za zaginionego po ataku Boko Haram na wioskę Michika 3 stycznia.

Andimi jest przywódcą okręgowego Związku Kościoła Braci i jednocześnie dyrektorem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN) w stanie Adamawa. W filmie prosi o pomoc w jego uwolnieniu: „Apeluję do moich przyjaciół i kolegów pastorów, zwłaszcza do mojego prezydenta, pastora Joela Billy’ego […]. Aby zrobił wszystko, co w jego mocy, aby porozmawiać z naszym gubernatorem, Umaru Jibillą, i innymi osobami, które mogą przyczynić się do mojego uwolnienia”.

Na zdjęciach widać Andimiego w szarym dresie z pomarańczowym pasem.

W nagraniu wideo pastor twierdzi, że porywacze traktują go dobrze i dodaje: „Wierzę, że Bóg, który sprawił, że [moi porywacze] tak postępują, jest żywy i zatroszczy się o wszystko, co jest konieczne. I dalej: „Dzięki łasce Bożej będę z moją żoną, moimi dziećmi i braćmi. Jeśli nie będę miał tej możliwości, to może to wola Boga. Chcę, aby wszyscy ludzie, czy to blisko, czy daleko, bracia i wszyscy inni, byli cierpliwi. Nie płacz, nie martw się, ale dziękuj Bogu za wszystko.”
Egzekucja chrześcijan przez IS: „Przesłanie do chrześcijan z całego świata”.

W jednym z ostatnich aktów przemocy skierowanych przeciwko chrześcijanom w Nigerii w okresie świąt Bożego Narodzenia stracono jedenastu mężczyzn. Działania zabójców zostały najwyraźniej zainspirowane egzekucją 21 chrześcijan w Libii w lutym 2015 roku i zostały utrwalone w 56-sekundowym filmie. Wideo opisuje ten akt jako „przesłanie do chrześcijan z całego świata”.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Nigerii!

Módl się za pastora Lawana Andimiego i jego rodzinę, a także za wiele innych ofiar porwań; aby doświadczyli bliskości Boga, gdziekolwiek są i zostali uwolnieni.
Módl się o uzdrowienie dla wielu ofiar przemocy.
Módl się o interwencję Bożą, aby spirala przemocy wobec chrześcijan i innych ludzi została przerwana. Módl się o pokój w Nigerii.

za Open Doors Polska

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *