Liderzy Indonezyjskiego Kościoła zranieni w atakach

Starszy kościoła znajduje się w stanie krytycznym po zranieniu nożem w serce i brzuch. JAKARTA, Indonezja, 15 września (CDN) — Jak donosi Theophilus Bele, prezes Jakarta Christian Communication Forum, starszy z kościoła West Jawa został zaatakowany w zeszłym miesiącu i znajduje się w stanie krytycznym, po tym jak motocyklista zranił go w serce o brzuch w drodze jak jechał na nabożeństwo w niedzielę 12 września.

Hasian Sihombing z Batak Christian Protestant Church (Huria Kristen Batak Protestant, lub HKBP) został zraniony w serce na 3 centymetry. Zraniony w atakach została również wielebna Luspida Simanjuntak, która została uderzona drewnianą deską w plecy, głowę i twarz przez innego motocyklistę, kiedy to starała się pomóc Sihombingowi.

Jak doniósł Bela, Simanjuntak – która po ataku cierpiała z powodu zawrotów głowy – była nadal słaba i wraz z Sihombingiem przebywała pod opieką lekarzy w szpitalu Mitra Keluarga Hospital Bekasi Timur.

Członek kongregacji HKBP, Ratne Gurning, powiedział Compassowi, że był razem z Sihombingiem podczas gdy on, jak też inni członkowie kościoła udawali się na nabożeństwo w rejon Ciketing w Bekasi, gdzie odbywały się spotkania kościoła na świeżym powietrzu, po tym jak w czerwcu władze zamknęły dom w kompleksie mieszkalnym w Pondok Timur w Bekasi, w rejonie Jejalen Jaya, gdzie dotąd odbywały się nabożeństwa.

„Około 500 metrów od kościoła zobaczyli grupę około 16 motocyklistów na ośmiu motocyklach, która jechała za nimi”, powiedział Gurning. “Nagle nasz starszy kościoła, Hasian, został zraniony w brzuch”.

Gurning stwierdził, że Hasian dostał obfitego krwotoku i Pastor Simanjuntak podeszła, żeby udzielić mu pomocy.

„Rev. Luspida została zaatakowana drewnianą deską z tyłu w głowę, twarz i plecy, powiedział Gurning.

Gurning stwierdził, że Pastor Simanjuntak rozpoznała w atakujących ludzi, którzy “przychodzili na spotkania religijne społeczności HKBP”, żeby protestować.

W dniu 8 sierpnia co najmniej 300 członków Islamic People’s Forum i Islamic Defenders Front przedarło się przez barykadę policyjną i nakazało 20 uczestnikom nabożeństwa z HKBP w Ciketing opuścić to miejsce, jak donosi Bela. Kiedy członkowie kościoła odmówili, protestanci zaatakowali ich z kijami, kamieniami i gołymi rękoma. Niektórzy z rannych zostali przewiezieni do szpitala.

W poprzednią niedzielę, 1 sierpnia, około 300 protestujących muzułmańskich i 300 policjantów otoczyło członków HKBP, podczas gdy ci uczestniczyli w nabożeństwie na świeżym powietrzu i jeden z protestujących uderzył Pastor Simanjuntak w policzek.

Półtoratysięczny zbór oczekiwał, aż lokalne władze odpowiedzą na wniosek złożony w 2006 r. dotyczący pozwolenia na użytkowanie lokalu. Kiedy sąsiadujący muzułmanie w grudniu 2009 zaprotestowali przeciwko spotkaniom w tym budynku, twierdząc że kościół nie ma na to pozwolenia, urzędnicy zabronili członkom kościoła organizowania tam spotkań.

Ponieważ tak długo nie otrzymano odpowiedzi na wniosek o zgodę na użytkowanie lokalu i kościół zingorował zakaz, w dniu 20 czerwca urzędnicy zablokowali dostęp do budynku. W dniu 9 lipca Bekasi Mayor Mochtar Mohammad poinformował, że pozwoli on zborowi na spotkania w publicznym miejscu lub w urzędzie miasta i Pastor Simanjuntak przeniosła nabożeństwa do wskazanego miejsca. Obecnie jej kościół złożył doniesienie przeciwko władzom administracyjnym w Bekasi.

Parlamentarzysta Sukur Nababan powiedział Compassowi, że policja musi szybko zaaresztować napastników niedzielnych ataków. Zarzucił kłamstwo władzom policji z Jakarty i Bekazi, którzy twierdzili, że wydarzenia nie miały podłoża religijnego.

“To nie jest normalne przestępstwo,” stwierdził Nababan. “Ten incydent został z góry zaplanowane. Wolność wyznania jest odpowiedzialnością rządu.”

Nababan zaapelował do urzędników Bekasi o udzielenie kościołowi zgody na aktywność chrześcijańską zgodnie z prawem konstytucyjnym przyznanym wszystkim Indonezyjczykom.

Koordynator zespołu prawników z kościoła HKBP, Saor Siagian, przyznał, że stwierdzenia policji, jakoby ataki nie były na podłożu religijnym były błędne.

“Zaatakowanie nożem Hasian nie było tylko zwykłym czynem przestępczym”, Siagian powiedział Compassowi. “Ten incydent został wcześniej zaplanowany I był on atakiem terrorystycznym łamiącym prawa dotyczące wolności wyznania”.

Podobno w dniu ataku Prezydent Susilo Bambang Yudhoyono zwrócił się z prośbą do Djoko Suyanto, ministra sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i prawnych, o współpracę z szefem indonezyjskiej policji Jendralem Bambangiem Hendarso Danuri w celu zaaresztowania napastników.

Przewodniczący Communion of Churches w Indonezji, wielebny Andreas Yewangoe, zwrócił siędo policji z prośbą o dokładne dochodzenie, zakazanie przemocy oraz zagwarantowanie kongregacji bezpieczeństwa.

“Zwracamy się też do wszystkich chrześcijan, żeby pozostali niezłomni w obliczu tych nieszczęść i nie dali się sprowokować”, stwierdził.

Na czwartek 16 września o godz. 14.30 zaplanowano przed siedzibą policji w Jakarcie demonstrację, która ma na celu zmobilizowanie policji, żeby na poważnie zajęła się dochodzeniem w sprawie ataków.

Źródło: CompassDirect
Tłum. Dorota Ostrowska

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *