Azerbejdżan: 2 lata więzienia dla pastora Bałajewa

Pisaliśmy już o aresztowaniu i procesie pastora Zaura Bałajewa. Niestety, 8 sierpnia został on skazany na dwa więzienia przez sąd okręgu Zakatala. Sędzia Seifalli Seifullajew nie podał uzasadnienia dla ogłoszonego przez siebie wyroku. Przewodniczący Unii Baptystów w Azerbejdżanie Ilia Zenczenko zapowiedział złożenie apelacji. 9 sierpnia rzecznik prasowy sądu stwierdził, że Bałajewa skazano za czynną napaść na funkcjonariuszy policji. Na pytanie reportera Forum 18, w jaki sposób jeden człowiek mógł pobić pięciu policjantów, rzecznik odparł, że „to nie jego sprawa” oraz, że tylko sędzia Seifullajew jest obeznany z tą sprawą. Rzecznik sądu powiedział też, że sędzia nie może udzielić wyjaśnień, bo został przeniesiony na nowe stanowisko i opuścił Zakatala.

Bałajewowi zarzucano też „przyciąganie młodych ludzi na spotkania religijne i granie głośnej muzyki na nabożeństwach”. Oskarżenia zostały zmienione już po jego aresztowaniu. Początkowo policja twierdziła, że podczas nalotu na kościół w trakcie niedzielnego nabożeństwa Bałajew poszczuł na nich psa. Gdy ponad 50 osób podpisało się pod petycją stwierdzającą niewinność pastora, wzmianki o psie zniknęły z listy zarzutów. Zamiast nich pojawiło się zeznanie, że Bałajew zaatakował pięciu policjantów i zniszczył drzwi policyjnego samochodu.

Pastor Bałajew jest więziony od 20 maja i stan jego zdrowia się pogarsza. 23 czerwca i 5 sierpnia przeszedł ataki serca (ma on od urodzenia wadę serca). Cierpi też na bóle w nerkach. Przebywa on w więzieniu w miejscowości Gyandża, oddalonej o około 250 km od Aliabadu, gdzie jest jego dom. Jest obecnie trzymany w celi nazywanej „żabim basenem”, pozbawionej prawdziwej toalety i wentylacji. Bałajew był też bity w więzieniu przez policjantów. Rodzina pastora Bałajewa zadłużyła się, aby opłacić jego wyżywienie. Władze nie zezwoliły też jego bliskim na odwiedziny od dnia aresztowania. Pracownicy więzienia kpią z bliskich Zaura, że nie stać ich na łapówkę za jego zwolnienie. Wykupywanie ludzi z więzienia jest powszechną praktyką w Azerbejdżanie, a cena za jednego człowieka wynosi pięć tysięcy dolarów.

Módl się za pastora Bałajewa i jego rodzinę. Módl się też o wzmocnienie wierzących w Azerbejdżanie, a także, by Duch Święty przekonywał tych, którzy go skazali. Ps 27,1;
Iz 54,17

źródło: Głos Prześladowanych Chrześcijan Nr 8/2007

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *