Kuba: Pastor Carballeda zwolniony z więzienia

Jesus Noel Carballeda (45l.), kubański pastor z niezarejestrowanego kościoła w Hawanie, przetrzymywany od początku lutego za prowadzenie nielegalnych nabożeństw religijnych, został zwolniony 31 sierpnia. Miejscem jego przetrzymywania było położone w pobliżu Hawany więzienie Valle Grande. Nie był to jednak pierwszy pobyt pastora w więzieniu. W 2000 r. spędził w areszcie 4 miesiące, ponieważ jego sąsiedzi, członkowie bojówek komunistycznych, wnieśli na niego szereg skarg z powodu nabożeństw odbywających się w jego rodzinnym domu w Marianao w Hawanie.

Kościół pastora Carballedy jest związany z Ruchem Apostolskim (Apostolic Movement), szybko rozwijającą się siecią kościołów, których kubański rząd nie chce zarejestrować. Ponieważ ta religijna grupa nie może uzyskać koniecznych pozwoleń na wyznaczone miejsce nabożeństw, wszystkie związane z kościołem działania są z formalnego punktu widzenia nielegalne.

Zatrzymanie pastora Carballedy jest częścią ogólnego załamania religijnej wolności, którą Kuba cieszyła się w ciągu ostatnich kilku lat. Niezarejestrowane grupy religijne stały się szczególnym celem represji rządowych, obejmujących nękanie przywódców religijnych, nakładanie na nich grzywien oraz grożenie im konfiskatą lub zniszczeniem mienia.

Dziękujmy Bogu za Jego dobroć, jaką okazał przez wyjście na wolność pastora Carballedy. Prośmy Pana, by teraz pomógł mu pokonać poważne przeciwności, napotkane w ciągu ostatnich miesięcy. Niech ten wytrwały przywódca kościoła i jego rodzina otrzymają osobistą pomoc i mądrość w podejmowaniu decyzji, dotyczących przyszłości ich kościoła. Módlmy się o nieustanny rozwój kościoła na Kubie, pomimo panującego tam klimatu opresji wobec duchowości, prosząc Pana, by dalej wyposażał wierzących w odwagę w obliczu przeciwności.

Źródło: Christian Solidarity Worldwide
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Tim Stephens

Kanadyjski pastor trafił do więzienia za odprawianie nabożeństwa

Kanadyjski pastor Tim Stephens został uwięziony, gdy policja odkryła miejsce, w którym prowadził dla swoich …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *