Kolumbia: lider wspólnoty i mediator zamordowany

Zdjęcie: Wdowa po zamordowanym
Zdjęcie: Wdowa po zamordowanym jej prowizorycznym domu

Kilka miesięcy temu Hector Galarza* został zamordowany w biały dzień w małym kolumbijskim mieście El Cedro*. Pozostawił po sobie żonę, dzieci i wnuki. Jeden z pracowników Open Doors odwiedził rodzinę w żałobie, aby uzyskać więcej informacji na temat okoliczności przestępstwa. Po porozumieniu pokojowym rządu z rebeliantami FARC, inne grupy przestępcze próbują zbudować swoją pozycję w powstałej próżni.

Liderzy wspólnot przejmują zadania organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo

Galarza był w niedzielne popołudnie w drodze do wspólnoty, której przewodził przez osiem lat. Podczas cumowania łodzi na brzegu rzeki, podeszli do niego dwaj mężczyźni i zażądali przejścia na drugą stronę. Następnie zastrzelili go na oczach licznych przechodniów, którzy w przerażeniu uciekli. Dwaj mężczyźni już od kilku tygodni zwracali uwagę swoim wyglądem. Żona zabitego lidera mówi: „Robili rekonesans zbierając informacje o wszystkich osobach. Są oni członkami jednej z nielegalnych grup zbrojnych, która od pewnego czasu stara się odzyskać kontrolę nad tym obszarem”.

W ciągu ostatnich dwóch lat grupy paramilitarne, partyzanci i gangi podjęły starania, aby przejąć kontrolę nad nowymi regionami w celu zbudowania przewagi w handlu narkotykami i bronią. Ich działania odbijają się na kościołach chrześcijańskich – w szczególnie na obszarach wiejskich. Z uwagi na fakt, że organy bezpieczeństwa, takie jak policja czy wojsko, często nie są tam obecne, liderzy wspólnot przejmują odpowiedzialność za ochronę ludności przed przestępcami – oczywiście w sposób pokojowy. Z tego właśnie w regionie był znany Galarza.

Córka Galarzy – Angela* jest przekonana, że jej ojciec został celowo zamordowany. Ich zdaniem, sprawcy chcieli zapobiec rozprzestrzenianiu się Ewangelii. Rosnąca liczba chrześcijan i ich stosunek do grup zbrojnych stanowią dla nich poważny problem.

Dzieci w traumie

Po zabójstwie rodzina Galarzy pochowała jego ciało, a następnie znalazła schronienie w prowizorycznym domu oddalonym o 40 km. Oprócz trudnych warunków życia, wnuki zmagają się z ogromną traumą będąc naocznymi świadkami morderstwa Galarzy. Partnerzy Open Doors zaopiekowali się rodziną i w ich imieniu proszą o modlitwę za wszystkich.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors, Kolumbia zajmuje obecnie 49 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie prześladowani są za swoją wiarę.

Źródło: Open Doors

*Nazwy i lokalizacje zmienione ze względów bezpieczeństwa
Prosimy o modlitwę za rodzinę Galarzy:

Dziękuj Bogu za życie tego człowieka i jego pozytywny wpływ, jaki miał na otoczenie.
Módl się za jego żonę i wszystkich krewnych, aby mogli doznali pociechy po śmierci Galarzy.
Módl się, aby jego odważna posługa, jako sługi Jezusa Chrystusa zainspirowała wielu innych do kontynuowania jego cennej służby.
Módl się za morderców z karteli narkotykowych, aby Duch Święty otworzył im oczy na Jezusa Chrystusa i zmienił ich życie.

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *