John Stott nie żyje – odszedł architekt ruchu ewangelikalnego

Ks. dr John Stott, anglikański teolog i jeden z pionierów ruchu ewangelikalnego, zmarł w wieku 90 lat. – Odszedł człowiek niespotykanej wspaniałomyślności i ogromnej życzliwości. Nie tylko wyjaśniał Pismo, ale był również nauczycielem wiary, której głębia i prostota sprawiała, że doktryna chrześcijańska pozostawała żywa na wiele różnych nowych sposób – napisał w oświadczeniu arcybiskup Canterbury Rowan Williams, zwierzchnik Kościoła Anglii.

John Stott zmarł w domu spokojnej starości dla anglikańskich duchownych w Lingfield. Otoczony był przez rodzinę i przyjaciół. – Odszedł spokojnie słuchając Pisma Świętego oraz Mesjasza G. F. Haendla – powiedzieli.

Bez przesady można powiedzieć, że John Stott był człowiekiem-instytucją ewangelikalnego chrześcijaństwa, ale także poza nim. Aktywnie angażował się w działalność teologiczną (był autorem 50 książek) oraz duszpasterską. Jego talent i wiedzę doceniali chrześcijanie, należący do różnych Kościołów. Ogromne znaczenie miało również jego zaangażowanie na rzecz międzynarodowego ruchu ewangelikalnego – to on tworzył jeden z najważniejszych dokumentów ruchu ewangelikalnego jak np. Zobowiązanie z Lozanny (1974) oraz Manifest z Manili (1989). Był również autorem preambuły do statutu Światowego Aliansu Ewangelicznego (1951).

Przyjaciel Boga

Ceniony był w kraju i zagranicą. – Jego wpływ sięgał wszystkich kontynentów, jednak przede wszystkim był przyjacielem Boga – napisał w oświadczeniu biskup Londynu Richard Chartres. W latach 1959 – 1991 był jednym z nadwornych kaznodziejów brytyjskiej królowej Elżbiety II, a Billy Graham nazwał go jednym z największych rzeczników ewangelikalnych chrześcijan na świecie, a przedstawiciele Światowego Aliansu Ewangelicznego nazwali go teologicznym architektem ich organizacji.

John Robert Walmsley Stott urodził się 27 kwietnia 1921r. Jego ojciec był fizykiem i agnostykiem, a matka luteranką. Początkowo Stott chciał zostać dyplomatą, jednak w wieku 17 lat przeżył nawrócenie i rozpoczął w 1939 roku studia teologiczne w Cambridge. W 1945 został wyświęcony na anglikańskiego księdza o został proboszczem jednej z londyńskich parafii. W 2005 roku magazyn Time zaliczył go do 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

za EAI

Zobacz również

Nepal

COVID-19 nie wybiera. Obaj pastorzy zostawili rodziny

Pastor Amar Bahadur Fauja z Nepalu zmarł w tym roku na COVID-19, w tym samym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *