Iran: Pastor ucieka przed więzieniem

Pastor Victor Bet-Tamraz i jego żona, Shamiram Isavi Khabizeh. Zdjęcie: Article 18

W lipcu 2017 r. pastor Victor Bet-Tamraz, aresztowany w 2014 r. podczas świąt Bożego Narodzenia, został skazany na dziesięć lat więzienia za prowadzenie ewangelizacji, nielegalną działalność na rzecz  kościoła domowego i „działanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu”. W czerwcu 2017 r. jego żona Shamiram także została aresztowana i i skazana na pięc lat więzienia.

Od czasu skazania oboje wiele razy składali apelacje, lecz otrzymywali jedynie powiadomienia o odwołaniu posiedzenia z różnych powodów. Ostatnie posiedzenie apelacyjne w ich sprawie, wyznaczone na 1 lipca, też zostało odwołane. 19 lipca pastor Victor usłyszał od swojego prawnika, że ich ostateczna apelacja została odrzucona. 11 sierpnia pastor Victor i Shamiram otrzymali powiadomienia, że mają pięć dni na stawienie się w celu rozpoczęcia odbywania wyroku w okrytym złą sławą więzieniu Evin.

Niedawno pojawiły się doniesienia, że 15 sierpnia, na dzień przed ostatecznym terminem, małżeństwo uciekło z kraju. Ich córka Dabrina, która mieszka w Szwajcarii, ze względów bezpieczeństwa nie chce ujawnić miejsca ich pobytu. Zapewnia, że rodzice są „bezpieczni i zdrowi”. Małżonkowie żałują, że musieli opuścić ojczyznę, jednak biorąc pod uwagę surowe warunki więzienia Evin, uznali, że w ich wieku to konieczne. Oboje już z zagranicy zamierzają ponownie próbować oczyścić swoje imię, mając nadzieję na powrót do Iranu, jeśli zarzuty przeciwko nim zostaną uchylone.

„Nadal modlimy się i mamy nadzieję, że ich wyroki zostaną uchylone” – mówi Dabrina. „Modlimy się o sprawiedliwość, zarówno dla moich rodziców, jak i wszystkich wierzących, którzy cierpią w więzieniach”.

Chwalmy Boga za to, że pastor Victor i Shamiram znaleźli miejsce schronienia do czasu, aż ich sprawa zostanie sprawiedliwie rozstrzygnięta. Módlmy się, by wysiłki w celu oczyszczenia ich imienia zakończyły się powodzeniem. Nadal pamiętajmy w modlitwach o licznych chrześcijanach, którzy obecnie cierpią w irańskich więzieniach, a także o wielu innych, którzy z powodu swojej wiary w Chrystusa mierzą się z opresją i niepewną przyszłością.

Źródła: International Christian Concern, Article 18

za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *