Indie: Pastor publicznie wyszydzony za głoszenie Ewangelii

Pastor publicznie wyszydzony29 stycznia w mieście Orai w stanie Uttar Pradesz tłum składający się z ponad setki aktywistów z Bajrang Dal, hinduskiej nacjonalistycznej organizacji młodzieżowej, siłą wyprowadził pastora Awdhesha z jego domu, po czym zaciągnął go do lokalnej siedziby ugrupowania. Napastnicy ogolili mu tam głowę, brwi i wąsy, a następnie posadzili na osła i obwozili ulicami miasta. Na szyję założono mu wieniec z butów, co w Indiach uważane jest za szczególnie obraźliwe. Kiedy policja przybyła na miejsce zdarzenia tłum odmówił uwolnienia Awdhesha, w rezultacie czego musiano wezwać posiłki, aby uporać się z zaistniałą sytuacją. Pomimo zapewnień o pokojowych intencjach zajścia, policja kontynuuje dochodzenie w sprawie wywołanych przez tłum zamieszek.

Antychrześcijańskie incydenty, wywoływane przez hinduskich nacjonalistów, zdarzają się w Indiach dość często. Ich najbardziej znamiennym przykładem były zakrojone na szeroką skalę prześladowania chrześcijan w stanie Orisa w sierpniu 2008 roku. Jak pisze John L. Allen: „W serii zamieszek straciło wówczas życie aż 500 chrześcijan”. Skutki tej przemocy wciąż odczuwa wiele osieroconych dzieci borykających się z traumatycznymi wspomnieniami. Nieustannym wsparciem służą im dwa chrześcijańskie domy dziecka wspomagane przez kanadyjską misję The Voice of the Martyrs. Zapewniają one sierotom dach nad głową oraz religijną i świecką edukację.

Innym niedawnym ważnym wydarzeniem w kontekście prześladowań w Indiach jest sprawa pięciu braci, wśród których są pastorzy oraz ewangeliści. W 2015 roku postawiono im zarzut prozelityzmu w związku z opublikowanym w mediach nagraniem z prowadzonej przez nich ewangelizacji ulicznej w zdominowanym przez hindusów mieście. Proces braci nadal jest w toku, a fundusz obrony prawnej VOM Kanada pokrywa ich opłaty sądowe udzielając wsparcia rodzinom sądzonych wierzących.

Niech Pan przypomni pastorowi Awdheshowi niosące pokrzepienie słowa psalmisty: „W moim ucisku to pociechą dla mnie, że Twoja mowa obdarza mnie życiem. Ludzie zuchwali bardzo mi ubliżają, a ja nie odstępuję od Twojego Prawa. Przypominając sobie Twe wyroki odwieczne, Panie doznaję pociechy” (Ps 119,50-52). Módlmy się, aby ośmieszony publicznie duchowy przywódca doświadczył pocieszenia w swoim poniżeniu i mógł, podobnie jak pierwsi apostołowie, radować się z tego, że „stał się godny cierpieć dla imienia Jezusa” (Dz 5,41). Pamiętajmy w modlitwie również o wszystkich wierzących, którzy padli ofiarą prześladowań ze strony hinduskich nacjonalistów, szczególnie o osieroconych rodzinach ofiar ataków w stanie Orisa.

Źródło: Alpha Ministries, Times of India, informatorzy VOMC
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

monitoring

Szpiegowanie domów pastorów i pracowników chrześcijańskich organizacji

Rząd powinien zadbać o „gromadzenie informacji”, tj. szpiegowanie „wielokrotnych przestępców”, którzy dopuścili się „praktyk konwersyjnych” …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *