Czy pierwsza biskupka?

Anglikanie w Wielkiej Brytanii mogą mieć wkrótce pierwszą biskupkę. Po przejściu na emeryturę bp. Indrisa Jonesa, zwierzchnika diecezji Glasgow i Galloway Szkockiego Kościoła Episkopalnego, wyłoniono trzech kandydatów na nowego biskupa, w tym kobietę – ks. kanonik Alison Peden, profesora teologii średniowiecznej i proboszcza parafii Świętej Trójcy w Sterling. Szkocki Kościół Episkopalny dopuścił konsekrację biskupek już w 2003 roku.

W 2008 roku niewielką większością głosów taką możliwość odrzucił Kościół Walii, jednak wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku Kościół ten zdecyduje się na konsekrację kobiet biskupów. Kobiety biskupki zaakceptował już Kościół Irlandii, a Kościół Anglii wciąż zmaga się z tą decyzją – kolejna odsłona debaty nad konsekracją biskupek odbędzie się w lutym 2010 podczas Synodu Generalnego Kościoła Anglii.

Jeśli ks. Peden zostanie biskupką Glasgow to jej wybór będzie wielkim wyzwaniem dla Kościoła Anglii, w tym szczególnie abp Canterbury Rowana Williamsa.

Episkopalny Kościół Szkocji utrzymuje bliskie relacje z Episkopalnym Kościołem USA (ECUSA). Więzi obydwu Kościołów są silne. ECUSA wywodzi się jurysdykcyjnie z diecezji londyńskiej Kościoła Anglii, od której uniezależnił się w XVIII wieku po tym, jak biskup Londynu odmówił Amerykanom konsekracji nowego biskupa, a ci zwrócili się o to do Szkotów, którzy przychylili się do prośby współwyznawców.

Wybory nowego biskupa Glasgow odbędą się 16 stycznia 2010 roku. – Wszyscy trzej kandydaci mają ogromne doświadczenie i wierzę, że synod wybierze najlepszego kandydata – powiedział bp David Chillingworth, prymas Szkockiego Kościoła Episkopalnego. Zgodnie z prawem kościelnym kandydaci mają zakaz publicznego zabierania głosu w sprawie wyborów do momentu zakończenia procedury wyborczej.

źródło: EAI

Zobacz również

Nepal

COVID-19 nie wybiera. Obaj pastorzy zostawili rodziny

Pastor Amar Bahadur Fauja z Nepalu zmarł w tym roku na COVID-19, w tym samym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *