Zmarła diakon Irena Heintz

7 kwietnia 2011 r. po długiej chorobie zmarła diakon Irena Heintze z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Była drugą kobietą, która w 1938 r. ukończyła Wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1946-1947 była duszpasterzem w parafii Languty i Mańki na Mazurach. Uznawana była za pierwszą diakon Kościoła luterańskiego w Polsce.

Po powrocie do Warszawy pracowała w sekretariacie biskupa Kościoła. Od 1952 roku organizowała i rozwijała kościelne Wydawnictwo Zwiastun. W trudnych czasach cenzury i innych przeciwności z wielkimi sukcesami prowadziła działalność wydawniczą Kościoła. W 1967 roku przeszła na emeryturę. Pozostała dalej aktywna, zaangażowana w wiele spraw swojej macierzystej parafii Świętej Trójcy w Warszawie.

W 2003 roku w pierwszej edycji otrzymała Nagrodę im. ks. Leopolda Otto „za działalność na rzecz Kościoła i mediów, a w szczególności za wieloletnie kierowanie Wydawnictwem Zwiastun, wydawanie książek i czasopisma w trudnych czasach ograniczeń politycznych”. Ostatnie lata spędziła w Ewangelickim Ośrodku Diakonii „Tabita” w Konstancinie-Jeziornej. W lutym tego roku skończyła 98 lat.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 12 kwietnia o godz. 13.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, natomiast trumna zostanie złożona do rodzinnego grobowca Zmarłej o godz. 14.00 na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Młynarskiej.

za EAI

Zobacz również

Persecution Relief

Indie: Zamordowanie syna lidera chrześcijańskiego

4 czerwca we wsi Kenduguda w stanie Orisa hinduscy bojownicy zabili niewinnego nastolatka, po czym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza