Zapomniane ostrzeżenie Kennetha Hagina

Przed swoją śmiercią w 2003 roku wielebny ojciec ruchu Słowa-Wiary napominał swych duchowych synów za to, że doszli do skrajności w swym przesłaniu prosperity. Charyzmatyczny nauczyciel Biblii, Kenneth Hagin Sr., jest uważany za ojca tzw. ewangelii sukcesu. Wiejski samouk „Dad Hagin” zaczął w Oklahoma od zera ruch, który stał się kolbką
szkoły biblijnej i sporego pęku znakomitych kaznodziejów, w tym: Kenneth Copeland, Jerry Savelle, Charles Capps, Jesse DuPlantis, Creflo Dollar i dziesiatki innych, z których wszyscy nauczają, że chrześcijanin, który daje hojnie, powinien się spodziewać finanoswej odpłaty po tej stronie niebios.

Hagin nauczał, że Bóg nie jest uwielbiony przez ubóstwo i że kaznodzieje nie mają być biedni, lecz przed swoją śmiercią w 2003 roku, zanim pozostawił swoją szkołę Rhema Bible Training Center w rękach swego syna, Kenneth Hagin Jr., wezwał wielu swoich przyjaciół z Tulsa, aby zgromić ich za zniekształcenie jego przesłania. Nie był uszczęśliwiony tym, że niektórzy jego uczniów manipulowali Biblią, aby popierać coś, co on sam uważał za chciwość i dogadzanie sobie.

Ci, którzy byli blisko Hagina Sr. Mówią, że zanim zmarł jego pasją było poprawianie tych nadużyć. Napisał szczerą do bólu książkę zajmującą się tymi sprawami pt.: The Midas Touch , która została opublikowana w 2000, w rok po tym sławnym spotkaniu w Tulsa.

Wielu duchownych Word-Faith zignorowało tą książkę, lecz w świetle ostatnich kontrowersji na temat doktryny prosperity, może okazać się dobre zetrzeć z niej kurz i przeczytać ponownie.

Oto kilka z punktów ujętych przez Hagina w The Midas Touch :

1. Finansowe powodzenie nie jest znakiem Bożego błogosławieństwa. Hagin napisał: „Gdyby samo bogactwo było znakiem duchowości to handlarze narkotyków i szefowie mafii byliby duchowymi gigantami. Materialne bogactwo może wiązać się z błogosławieństwem Bożym lub może być całkowicie od niego oderwane”.

2. Ludzie nigdy nie powinni dawać po to, aby otrzymywać. Hagin był krytycznie nastawiony wobec tych, którzy „usiłują zrobić z tacy ofiarnej swego rodzaju niebiańską maszynę handlową”. Demaskował tych, którzy łączą dawanie z otrzymywaniem, szczególnie tych, którzy dają samochody, aby otrzymać nowe samochody, czy ci, którzy dają garnitury, po to, aby otrzymać nowe. Napisał: „Nie ma takiej duchowej zasady, aby zasiać Forda i zebrać Mercedesa”.

3. Nie jest biblijną zasadą „nazwij swoje ziarno” w ofiarowaniu. Hagin był przerażony tą praktyką, która spopularyzowała się na konferencjach wiary w latach 80tych.

Kaznodzieje wiary czasami mówili dawcom, że gdy dają ofiarę powinni powoływać się/nazywać konkretne korzyści, aby otrzymać w zamian błogosławieństwo. Hagin odrzucił ten pomysł i powiedział, że skupienie się na tym, co ma się otrzymać „demoralizuje samą postawę naszej natury dawania”.

4. „Stukrotny zwrot” nie jest biblijną koncepcją. Hagin wykonał matematyczne obliczenia i pokazał, że gdyby ten dziwaczny pogląd był prawdziwy to „mielibyśmy chrześcijan chodzących nie z miliardami czy trylionami lecz kwadrylionami dolarów!” Odrzucił to popularne nauczanie, że wierzący powinien określać szczególny procent zwrotu finansowego.

5. Nie powinno się ufać kaznodziejom, którzy twierdzą, że mają namaszczenie do „łamania długów”. Hagin zdumiony duchownymi, którzy obiecywali „nadnaturalne umożenie długów” tym, którzy dawali szczególne ofiary. Napisał w The Midas Touch: „Nie ma najmniejszego fragmentu Pisam, o którym wiem, a który uprawomocniłby taką praktykę. Obawiam się, że jest to prosty sposób na zarabianie pieniędzy przez kaznodzieję, a ostatecznie może to się okazać niebezpieczne i niszczące dla wszystkich, którzy biorą w tym udział”.

(Wielu ewangelistów, którzy pojawiają się w chrześcijańskiej telewizji dziś, używa tego fałszywego twierdzenia. Zazwyczaj podkreślają, że cudowne umorzenie długów nastąpi tylko wtedy, gdy ktoś „da właśnie teraz”, jakby namaszczenie do wykonania tego cudu nagle miało nagle wyparować w pierwszej chwili po obejrzeniu programu. Ta manipulacja jest pokrewna czarom niż wielu chrześcijan zdaje sobie z tego sprawę.)

Hagin potępił głupkowate nowomowę, której celem jest oszukanie audiencji ku temu, aby opróżnili swoje portfele. Był szczególnie rozzłoszczony, gdy kaznodzieja mówił swoim słuchaczom radiowym, że zabierze ich modlitwy do Jerozolimy do pustego grobu Jezusa i będzie się modlił nad nimi – jeśli dawcy dołączą specjalny dar miłości. „Ci radiowi kaznodzieje chcą w rzeczywistości chcą tylko, aby więcej ludzi posyłało swoje ofiary”.

Dzięki ostatniemu napływowi dziwacznych sposobów składania ofiar promowanych przez amerykańskich charyzmatyków, ewangelia prosperity ponownie znalazła się pod narodowym mikroskopem. Już czas na ponowne przyjrzenie się troskom Hagina i znaleźć biblijną równowagę.

Hagin powiedział swoim uczniom: „Nadmierne podkreślanie i dodawanie do tego, co Biblia naprawdę naucza niezmiennie robi więcej szkody niż dobra”. Jeśli człowiek, który jest pionierem współczesnej koncepcji biblijnego powodzenia dzwoni na alarm w swoim własnym ruchu, czy nie powinno być sensowne, aby słuchać jego ostrzeżeń.

J. Lee Grady jest wydawcą magazynu Charisma.

Książka The Midas Touch jest dostępna przez służbę Kenneth Hagin Ministries: rhema.org

źródło: Poznaj Pana

P.S. Książka K. E. Hagina „Dotyk Midasa” jest dostępna w j. polskim, wydana nakładem IW „Compassion” Szczecin

Zobacz również

Ewangelizacja Luis Palau

Ewangelizacja – Luis Palau

Zapraszamy do wysłuchania wykładów dr Luisa Palau. Pochodzą one z konferencji poświęconej ewangelizacji. Była ona …

9 komentarzy

  1. Kocham Hagina,bylam w jego szkole biblijnej.nauczanie bylo wywazone,biblijne i skierowane na kochanie Boga i ludzi.
    Bardzo dobry artykul,musze miec ta ksiazke.

  2. Ech ci ludzie. Branhamowcy wykrzywili naukę Branhama, Haginowcy wykrzywiają Hagina, zamiast troszczyć się o Boże sprawy robią sobie kolejne religie.

    Dobrze, że słuchający Ducha Bożego potrafią rozeznać prawdę i odsiać plewy.

  3. Niestety, też w Polsce słyszałam takie zachęty chciwości

  4. Należy pamiętać że Hagin to był człowiek w pełni i poddany Bogu i całkowicie oddany Królestwu. Z tej perspektywy, mając właściwie poukładane priorytety możemy stosować te same prawdy Słowa które on stosował.

  5. Punkt piąty, akapit drugi, ostatnie zdanie w nawiasie. Powinno być „Ta manipulacja jest pokrewna czarom niż wielu chrześcijan zdaje sobie z tego sprawę. ”
    Poza tym mam zamiar zakupić tą pozycję. Dziękuję za artykuł. 🙂

  6. Kochani, obudzcie sie, Kenet Hagin to falszywy nauczyciel, wiem co mowie, mam jego kilka ksiazek, poniewaz sama kiedys myslalam, ze mowi prawde. Ale badam pisma, slowa i to co mowia nauczyciele i wiem, ze on jest zwodzicielem. Mowi np: ze jestesmy Chrystusami, lub, ze jestesmy rowni Bogu. To skandal! A poza tym popatrzcie jak on sie zachowuje : http://www.youtube.com/watch?v=5vUuL4oR-CI
    http://www.youtube.com/watch?v=1SgByE0pX1M

  7. Bardzo śmieszne – najpierw sam wymyślił te bzdury, rozkręcił to wszystko, wychował sobie swoich apostołów, którzy konsekwentnie głosili to co on wcześniej wymyślił, może i faktycznie potem przejrzał ale wątpię, bo to jego napomnienie takie niezbyt przekonywujące jest, może zazdrościł popularności uczniom albo kasy, do starości zachowywał się jakby oszalał, chodzi na czworakach, można zobaczyć na Youtube, ewidentnie mu Bóg rozum odebrał.

  8. Kościół musi się przebudzić i zobaczyć co się dzieje. Prawdziwa historia przebudzenia Keneth Erwin Hagin szkoła RHEMA, RUCH WIARY …..

  9. Czytałem i śmiem twierdzić, że to dobry nauczyciel. A po za tym Pismo Św. jest podstawą więc po za nim w nauczaniu każdego nawet najbardziej ortodoksyjnego nauczyciela jak kto chce znajdzie wpadkę. Ale nie o to chodzi. K. Hagin heretykiem na pewno nie był.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *