Wybory arcybiskupa Kościoła Finlandii

Zakończyła się pierwsza tura wyborów arcybiskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii. W drugiej turze, która odbędzie się 11 marca, zmierzą się bp Kari Mäkinen, biskup diecezji Turku, oraz ks. prof. Miikka Ruokanen, profesor dogmatyki na uniwersytecie w Helsinkach.

Bp Kari Mäkinen (zdj.) znany jest ze swoich liberalnych poglądów. Twierdzi na przykład, że Kościół powinien akceptować i wspierać pary homoseksualne. Z kolei Miikka Ruokanen nie dopuszcza możliwości błogosławienia takich par, czy udzielania im ślubów.

– Elektorzy mają więc wyraźną alternatywę. Jest to o tyle nieszczęśliwe, że Kościół Finlandii i tak jest już w tych kwestiach mocno podzielony. Ja chętnie widziałbym bardziej wypośrodkowanego kandydata – komentuje Stig Kankonen, redaktor naczelny szwedzkojęzycznej fińskiej gazety Kyrkpressen.

Według Kankonena, wyraźnym faworytem w tych wyborach jest Kari Mäkinen. W pierwszej turze uzyskał 393 głosy, zaś Miikka Ruokanen – 285. Pozostałymi kandydatami byli: biskup Mikkeli Seppo Häkkinen (263 głosy), przewodniczący Fińskiego Towarzystwa Misyjnego Seppo Rissanen (106), biskup Oulu Samuel Salmi (53), proboszcz parafii św. Michała w Turku Jouni Lehikoinen (43) i proboszcz parafii św. Katarzyny w Turku Martti Hirvonen (13). Głosowało 95% spośród 1224 uprawnionych do głosowania.

Kościół Finlandii jest największym kościołem luterańskim w Europie, który nie dopuszcza błogosławienia par homoseksualnych. Niedawno zgromadzenie biskupów zadecydowało, że takie błogosławieństwa nie zostaną wprowadzone. Dyskusja na ten temat wciąż jednak trwa.

za EAI

Zobacz również

Nigeria

Nigeria: Wypuszczono porwanego pastora

19 października zaginął pastor Polycarp Zongo z Kościoła Chrystusa wśród Narodów, wraz z dwoma chrześcijankami. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza