Ukraina: Nękanie liderów niezarejestrowanych kościołów

UkrainaPrzywódcy Ługańskiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie prowadzą kampanię przeciwko niezarejestrowanym społecznościom kościelnym. Domagają się oni rejestracji wszystkich organizacji religijnych.

Spośród 195 organizacji zarejestrowanych w 2019 roku, 188 to wspólnoty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Pozostałe 7 grup to muzułmanie, staroobrzędowcy, wyznawcy judaizmu i katolicy. Żaden kościół protestancki nie otrzymał pozwolenia na działalność.

Zakaz aktywności religijnej przybiera różne formy.

W budynkach kościelnych, w których spotykają się wierni, odcinane są media, a władze tłumaczą, że nie można dostarczać gazu, elektryczności i wody organizacjom, które oficjalnie nie istnieją. Choć grupy spotykające się w domach nie ponoszą takiego ryzyka, wszystkim niezarejestrowanym kościołom grozi interwencja policji.

Kościół Baptystyczny Emmanuel, Ługańsk

19 stycznia siły bezpieczeństwa przeprowadziły nalot na społeczność wierzących w czasie nabożeństwa modlitewnego. Liderów wspólnoty zabrano na przesłuchanie, a kilka godzin później wypuszczono. 23 grudnia, po innym nalocie, lider kościoła został ukarany grzywną. Podobne restrykcje stosowane są w sąsiedniej Donieckiej Republice Ludowej, które skutkują aresztowaniami, przejmowaniem własności i nakładaniem grzywien. W Ługańsku rejestracja jest wymagana, ale władze odmawiają jej wszelkim grupom niezwiązanym z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym.

Pamiętajmy w modlitwach o tych prześladowanych wierzących, którzy mierzą się z opresją z powodu swojej wiary w Chrystusa. Niech Bóg da im siłę wytrwania, łaskę wybaczania prześladowcom i zdolność przynoszenia Mu chwały przez swoje chrześcijańskie świadectwo.

Źródła: Forum 18, Mission Eurasia
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Buty porwanych dzieci

DRK: Pastor zamordowany, jego żona porwana

W północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w dwóch atakach islamskich ekstremistów zginęło 39 osób, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza