chrzescijanin zaprasza
Główna / z kraju i ze świata / Turcja: dożywocie dla pastora oskarżonego o udział w puczu

Turcja: dożywocie dla pastora oskarżonego o udział w puczu

TurcjaProkurator sądu w tureckim Izmirze złożył formalny wniosek o dożywotnie pozbawienie wolności ewangelickiego pastora Andrew Graig’a Brunsona. Został on aresztowany jesienią 2016 r. i oskarżony o wspieranie Hizmet, organizacji uważanej za inspiratora nieudanego zamachu stanu z 15 lipca 2016 r.

Początkowo pastorowi i jego żonie tureckie władze zarzuciły pobieranie zagranicznych funduszy, przez co mieli zagrażać bezpieczeństwu kraju. Nakazano im opuszczenie Turcji, a następnie pastora aresztowano, na podstawie anonimowego donosu mówiącego o przynależności Brunsona do organizacji terrorystycznej.

Po nieudanych interwencjach ambasady amerykańskiej i prezydenta Donalda Trumpa, pastor został przeniesiony do więzienia o zaostrzonym rygorze, gdzie osadzeni są organizatorzy puczu i postawiono mu zarzuty dokonania jeszcze większych zbrodni. Prezydent Erdogan zadeklarował gotowość uwolnienia Brunsona domagając się w zamian przekazania włądzom Fetullaha Gullena, islamskiego myśliciela, wygnanego z Turcji prawie 20 lat temu. Uzyskał on azyl w USA.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Chiny: Najnowsze informacje o pastorach Johnie Cao i Wangu Yi

25 lipca sąd podtrzymał pierwotny wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności dla pastora Johna Cao. Sąd …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *