Sudan: Systematyczne nękanie pastorów

Aresztowany 13 grudnia 2015 roku pastor Telahoon (Telal) Nogosi Kassa Rata został 10 maja wypuszczony z więzienia w Chartumie – stolicy Sudanu. Pastor Hassan Abduraheem Kodi Taour, ustępujący sekretarz generalny sudańskiego Kościoła Chrystusowego (SCC), który trafił do więzienia kilka dni po pastorze Rata, jest jednak nadal w niewoli. Obu pastorom odmówiono także w czasie aresztu możliwości skorzystania z pomocy prawnej. W Sudanie coraz częściej dochodzi do aresztowań duchownych, bez podania oficjalnego powodu.

Tylko dwie wizyty w ciągu sześciu miesięcy

36-letni Telal Rata jest jednym z zarządzających chrześcijańskim stowarzyszeniem studentów oraz przełożonym Kościoła Ewangelicznego w Chartumie. Jego rodzice, mimo ciągłych starań, otrzymali pozwolenie tylko na dwie wizyty u aresztowanego syna. W otoczeniu rodziny uwolnionego mówi się, iż jest on obecnie w dobrej kondycji zdrowotnej. Przez długi czas miejsce pobytu zatrzymanych pastorów (Raty i Taoura) było utrzymywane w tajemnicy.

Według sudańskiego prawa aresztowany musi najpóźniej 45 dni po swoim zatrzymaniu zostać postawiony przed sądem bądź wypuszczony na wolność. Tak nie stało się jednak ani w przypadku Raty ani Taoura.

Nieustanne utrudnienia dla pastorów

24 maja ponownie aresztowano pastora Kuwa Shamala. Po swoim ostatnim zatrzymaniu w grudniu 2015 wypuszczono go już po kilku dniach, jednak pod warunkiem, że będzie codziennie stawiał się w biurze tajnych służb Sudanu (SCC). Podczas tych wizyt był często długo przetrzymywany, co bardzo zakłócało jego pracę duszpasterską. Jak donosi agencja informacyjna Middle East Concern czeka go teraz proces sądowy. Przed sądem ma stanąć także pastor Taour oraz inny wierzący pochodzenia muzułmańskiego, którym zarzuca się poważne wykroczenia takie jak: szpiegostwo czy naruszenie bezpieczeństwa narodowego.

Kolejnymi pastorami, którzy są naprzemiennie zatrzymywani i uwalniani są: Ayub Tilyab, Yagoub Naway (pastorzy SCC), Philemon Hassan i Yamani Abraha z Kościoła Baptysów El Izba w Chartumie.

To nie pierwszy raz, gdy wierzący z Chartumu są aresztowani wbrew obowiązującemu prawu i oskarżani o ciężkie przewinienia, na które nie ma jednak jakichkolwiek dowodów. W sierpniu 2015 r. zwolniono pastorów: Yata Michaela i Petera Yena po siedmio- i ośmiomiesięcznym pobycie w areszcie. Byli oni oskarżeni o szpiegostwo.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Sudan zajmuje obecnie 8 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za swoją wiarę.

Dziękujemy, że módlcie się za chrześcijan w Sudanie!

Dziękujmy za zwolnienie Telal Rata i Hassan Taour.
Prośmy za uwięzionymi pastorami i ich rodzinami, w szczególności w związku ze zbliżającym się procesem.
Módlmy się o wzmocnienie społeczności, które nie mogą mieć odpowiedniej opieki duszpasterskiej (chociażby z racji przebywania liderów w więzieniach).
Módlmy się za duszpasterzy, aby mimo zmęczenia i frustracji dalej ufali Bogu i czynili swoją posługę z radością.

Źródło Open Doors, Middle East Concern, WWM
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Buty porwanych dzieci

DRK: Pastor zamordowany, jego żona porwana

W północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w dwóch atakach islamskich ekstremistów zginęło 39 osób, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza