Sudan: Dwóm pastorom grozi kara śmierci

Dwóch sudańskich pastorów, przebywających w więzieniu od kilku miesięcy, 19 maja 2015 roku stanęło przed sądem w stolicy kraju Chartumie. Obarczono ich wówczas poważnymi zarzutami. W przypadku wyroku grozi im dożywotnia kara więzienia lub kara śmierci.
Poważne oskarżenia

Aresztowani Yat Michael oraz Peter Yen należą do Kościoła Ewangelicko-Prezbiteriańskiego w Sudanie Południowym, a w czasie aresztowania przebywali w Chartumie. Michael został zatrzymany 21 grudnia 2014 roku niedługo po zakończeniu swojego kazania w kościele Bahri w Chartumie. Wówczas Yen wstawił się pisemnie za swojego kolegę w Biurze ds. Religii, lecz podczas składania pisma również został aresztowany. Przez długi czas nie można było uzyskać informacji o miejscu ich pobytu, do czasu, gdy 4 maja 2015 roku zostali oficjalnie oskarżeni. Mężczyźni otrzymali osiem zarzutów, w tym zakłócanie porządku publicznego, znieważanie poglądów religijnych jak również podważanie konstytucji i prowadzenie wojny przeciwko państwu. Te dwa ostatnie punkty mogą skutkować karą śmierci.
Po pierwszym dniu rozprawy 14 maja 2015 proces został przesunięty na 19 maja, ponieważ przed tym czasem nie są dostępni żadni przedstawiciele sudańskiego Wywiadu i Służby Bezpieczeństwa (NISS). Muhannad al-Hussein, obrońca Yata Michaela i Petera Yena, uważa, że zarzuty zostały podstawione i początkowo miał nadzieję na uchylenie postępowania: „Ich celem jest głoszenie wiary chrześcijańskiej i żadne sudańskie prawo się temu nie sprzeciwia”. Al-Hussein jest zmartwiony udziałem w procesie przedstawicieli NISS. Jako świadka powołano między innymi wyższego podporucznika Mohameda Khair, który twierdzi, że na komputerze jednego z oskarżonych odnaleziono informacje o prawach człowieka w Sudanie.

Kolejną rozprawę zaplanowano na 31 maja 2015 roku.

Słabe zainteresowanie niepewną sytuacją w zakresie praw człowieka

Od czasu odłączenia się Sudanu Południowego w 2011 roku znacząco pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Sudanie Północnym. Maltretowanie wierzących nie ustaje. Z uwagi na wzrost ucisk wielu z nich przeniosło się właśnie do Sudanu Południowego. Wobec prezydenta Al-Bashira wystosowano dwa międzynarodowe nakazy aresztowania, między innymi z powodu zbrodni przeciwko ludzkości. Zainteresowanie społeczności międzynarodowej szybko jednak znika, a tym samym obecność zagranicznych przedstawicieli w tym kraju.
Open Doors współpracuje z sudańskimi kościołami, by wzmacniać tamtejszych chrześcijan poprzez programy edukacyjne, dystrybucję literatury czy projekty samopomocowe. W Światowym Indeksie Prześladowań 2015 Sudan zajmuje 6 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan.

Źródło Open Doors, MEC, The Sudan Tribune

Zobacz również

Pastor nękany i uwięziony za nawracanie

Od 2020 roku pastor Santosh jest nękany i naciskany przez członków hinduskiej organizacji religijno-nacjonalistycznej RSS. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *