Sudan: Dwoje pastorów deportowanych przez służby bezpieczeństwa

W Sudanie od kilku tygodni dwoje pastorów jest przetrzymywanych przez służby bezpieczeństwa w nieznanym miejscu. Yat Michael i Peter Yen należą do Ewangelickiego Kościoła Prezbiteriańskiego Sudanu Południowego. Jego działalność została wstrzymana od czasu ich aresztowania w sudańskiej stolicy – Chartumie.
Pastorzy bez oskarżenia w więzieniu

„Im dłużej nieznane jest miejsce ich pobytu, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będą torturowani”, twierdzi dyrektor brytyjskiego oddziału Amnesty International, Kate Allen. „Do tej pory nie wystosowano żadnych zarzutów wobec duchownych. Rząd musi pilnie ujawnić miejsce ich pobytu i rozpocząć przeciwko nim postępowanie karne lub natychmiast uwolnić”, kontynuuje Allen.

Pastor Michael i jego żona szukali w Chartumie pomocy medycznej dla ich dziecka. Przy okazji kaznodzieja został poproszony o wygłoszenie kazania w miejscowym kościele. Gdy 21 grudnia zakończył głosić, jeszcze tego samego dnia został schwytany przez oficerów tajnej policji.
Pastor Yen natomiast został aresztowany 11 stycznia, gdy złożył pismo w „Biurze ds. Religii”, zawierające zapytania odnośnie aresztowania swojego kolegi. Niedługo przed tym wydarzeniem otrzymał telefon z „zaleceniem”, by razem ze swoją rodziną wrócił do Sudanu Południowego; w przeciwnym razie zostanie aresztowany razem ze swoją żoną i rocznym synkiem.

Coraz większe ograniczenia i większe zainteresowanie Kościołem

Od czasu oddzielenia w większości chrześcijańskiego Sudanu Południowego od Sudanu w lipcu 2011 roku sytuacja wierzących znacząco się pogorszyła. Około 2 mln chrześcijan, którzy jeszcze zamieszkują Sudan jest silnie uciskanych przez prawo islamskiego rządu. Odejście od wiary islamskiej karane jest śmiercią. W ubiegłym roku na polecenie władz zamknięto kościoły na terenie całej stolicy, niektóre zostały również rozebrane. Wizy dla chrześcijańskich podróżnych są wydzielane w coraz mniejszej ilości. Liczba zagranicznych wierzących, którzy przybywają do kraju (również z Sudanu Południowego) ciągle spada. Zadziwiające jest to, że mimo tej trudnej sytuacji, rośnie jednocześnie zainteresowanie chrześcijaństwem. Wynika to z badań, przeprowadzonych przez World Watch Monitor i potwierdzone zostało także przez przedstawicieli różnych chrześcijańskich denominacji.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Sudan zajmuje 6 miejsce na liście krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu swojej wiary.

DZIĘKUJEMY, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Sudanu.

Módlmy się za Yat Michael i Peter Yen: o ochronę w obecnej sytuacji i o ich przedterminowe zwolnienie.
Módlmy się za żony i dzieci uwięzionych mężczyzn, aby w tej totalnie niepewnej sytuacji odnaleźli pocieszenie w Bogu i mogli poradzić sobie z ich codziennymi wyzwaniami.
Dziękujemy Bogu za niezwykłe zainteresowanie chrześcijańską wiarą w tym regionie.
Módlmy się, aby chrześcijanie w Sudanie, mimo nacisków od strony rządu i społeczeństwa, umacniali się jeszcze bardziej w swojej wierze.

Źródło World Watch Monitor
za Open Doors

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *