Sudan: Bezprawne zatrzymanie liderów kościoła

Sudańska służba bezpieczeństwa NISS (National Intelligence and Security Services) aresztowała 24 maja pastora Kuwę Shamala. Wraz z zaprzyjaźnionym liderem Sudańskiego Kościoła Chrystusa, pastorem Hassanem Taour’em, oraz chrześcijańskim konwertytą z Darfuru, zidentyfikowanym jako Abdulmonem Abdumawla, może on zostać oskarżony o szpiegostwo i stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Są to przestępstwa zagrożone w Sudanie karą śmierci.

Pastor Kuwa, który kieruje służbą misyjną swojego kościoła, pierwszy raz został zatrzymany na trzy dni 18 grudnia. Potem przez dłuższy czas musiał codziennie stawiać się w biurze NISS na kontrolę. Bez żadnego wyraźnego powodu ten nakaz został cofnięty w połowie stycznia, lecz już miesiąc później przywrócony.

Już nie pierwszy raz w Chartumie dochodzi do bezprawnego zatrzymania chrześcijan, bez wcześniejszego udowodnienia poważnych zarzutów, wnoszonych potem przeciwko nim w sądach. Latem 2015 roku władze Chartumu zwolniły dwóch pastorów z południowego Sudanu, także oskarżonych o „szpiegowanie”.

Według Światowego Indeksu Prześladowań z 2016 roku, przygotowywanego przez Open Doors, Sudan znajduje się na ósmym miejscu wśród 50 krajów, w których chrześcijanie są pod największą presją. Poziom represji w tym muzułmańskim kraju został określony jako „ekstremalny”, a od dwóch lat, Sudan jest jednym z dziesięciu krajów najbardziej wrogo traktujących chrześcijan.

Wstawiajmy się za tymi uwięzionymi w Sudanie chrześcijanami, modląc się, by w trakcie tego czasu próby pozostali mocni w wierze i niezachwiani w swej odważnej postawie. Niech Pan ich ocali, dając im jeszcze więcej możliwości do szerzenia Dobrej Nowiny o Jego miłości i zbawieniu. Bogu niech będzie cześć i chwała za wszystko, czego dokonuje przez życie i świadectwo tych wiernych swoich naśladowców.

Źródła: World Watch Monitor, Middle East Concern
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Buty porwanych dzieci

DRK: Pastor zamordowany, jego żona porwana

W północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK) w dwóch atakach islamskich ekstremistów zginęło 39 osób, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza