Sri Lanka: Pastorzy zagrożeni i nękani przez władze

„Wolność myśli, sumienia, religii i zgromadzania się musi dotyczyć wszystkich wspólnot religijnych”, stwierdził Dhiloraj Canagasabey, biskup Kościoła Anglikańskiego, w wypowiedzi z dnia 26 stycznia, w Kościele Christ the Living Savior w Kolombo. Zachęcał 2000 zgromadzonych chrześcijan do korzystania z zapewnionych w konstytucji praw i wolności. Poprzedziły to liczne ataki na kościoły, przeprowadzone częściowo przez grupy prowadzone przez ekstremistów buddyjskich. Jednocześnie pastorzy byli przesłuchiwani przez policję i zmuszani do zaprzestania swoich nabożeństw.

Od Świąt Bożego Narodzenia Kościół doświadcza silnych ataków

24 grudnia 300 wzburzonych mieszkańców i mnichów groziło pastorowi Kościoła Assemblies of God w Angunukolapelessa (Dystrykt Hambantota) i żądało odwołania bożonarodzeniowego nabożeństwa. Tej samej nocy zaatakowane zostały dwa inne budynki kościelne w Hikkaduwa (Dystrykt Galle). 27 grudnia 200 protestujących domagało się natychmiastowego wstrzymania budowy kościoła metodystycznego w Buttala (Dystrykt Monaragala). Mimo interwencji policji budowa stanęła w miejscu.

Vavuniya (Dystrykt Vavuniya): Urzędnicy Wydziału Zwalczania Przestępczości odwiedzili 21 stycznia dwóch pastorów i żądali wszelkich szczegółów na temat wspólnoty i ich członków.

Bibile (Dystrykt Monaragala): 16 stycznia funkcjonariusze policji zażądali od pastora okazania dokumentów rejestracyjnych jego Kościoła Suveya Doratuwa, chociaż na Sri Lance kościoły nie muszą się rejestrować. 17 stycznia buddyjscy mnisi ogłosili specjalnie powołanemu zgromadzeniu wioski, że kościoły muszą zostać zamknięte w przeciągu miesiąca. Przed domem pastora, 20 stycznia, pewien mnich ogłosił dobitnie, że wraz z innymi mieszkańcami będzie miał na oku nabożeństwa.

Hikkaduwa (Dystrykt Galle): 12 stycznia około 300 awanturników z buddyjskimi mnichami na czele, wtargnęło na poranne nabożeństwo Kościoła Assemblies of God oraz Kościoła Calvary, powodując tam duże szkody. Policja nie zdołała zatrzymać tłumu. Kolejne kościoły i domy pastorów zostały uszkodzone i podpalone, a pastorom grożono i nawoływano do zaprzestania organizacji nabożeństw. Sytuacja jest niebezpieczna.

Modlitwa za Kościół na Sri Lance

Od lipca 2012 nieustannie wzrasta religijnie motywowana przemoc wobec chrześcijan. Dlatego w 2014 roku kraj po raz kolejny znalazł się w Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors – zajmuje 29 pozycję, czyli pośrodku listy.

DZIĘKUJEMY, że wstawiacie się po stronie chrześcijan ze Sri Lanki.
Dziękujmy Bogu za pastorów i księży, którzy są wytrwali.
Prośmy za tamtejszych chrześcijan, aby pokazywali odwagę, mądrość i przebaczenie.
Módlmy się za prześladowców, aby oświetliło ich światło Ewangelii.

za Open Doors Polska

Zobacz również

Pastor Sithong

Laos: Zatrzymany pastor żyje i wyszedł na wolność

15 marca 2020 r. pastor Sithong Theppavong z małego kościoła w prowincji Savannakhet w Laosie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza