Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii

Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech EwangeliiSłownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii współtworzy oraz wydatnie rozwija jeden z najistotniejszych nurtów badań biblijnych i teologicznych, dotyczący życia, posłannictwa i nauczania Jezusa Chrystusa. Wartość świadectwa Ewangelii kanonicznych jest największa, ponieważ wiarygodnie utrwaliły pamięć o Jezusie z Nazaretu, karmioną wiarą uczniów, którzy jako pierwsi stali się Jego wyznawcami i utrwalili ją na piśmie. Nie wystarczy jednak Ewangelie czytać, trzeba również je poprawnie rozumieć i objaśniać. Niniejszy tom wpisuje się w dziedzinę hermeneutyki biblijnej, czyli sztuki interpretacji Biblii. Coraz lepiej widać, że na progu XXI wieku jej potrzeba stała się większa niż kiedykolwiek wcześniej.

Benedykt XVI powiedział: „Upada sam Kościół, jeśli nie znamy Jezusa”. Redaktorzy oryginalnego wydania napisali, że uprzystępnienie ogromnego wysiłku intelektualnego i duchowego, którego owoc stanowi ten tom, wspomagają swoją modlitwą. To bardzo cenne dopowiedzenie, które należy powtórzyć w wydaniu tego dzieła w języku polskim. Biblia, to jest Stary i Nowy Testament, powstała z wiary i dla wiary, zatem jej czytanie i objaśnianie, aby było konstruktywne i twórcze, powinno uzasadniać i wzmacniać wiarę chrześcijańską. Wzgląd na to sprzyja rekomendowaniu niniejszego Słownika nie tylko w uprawianiu wiedzy akademickiej na wydziałach teologicznych i w seminariach duchownych, lecz również w wychodzeniu naprzeciw potrzebom każdego, kto wśród sprzecznych trendów i zawirowań współczesnego świata, odnajduje w Jezusie Chrystusie i Ewangelii ponadczasowy oraz niezawodny drogowskaz.

Ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski
Członek Komitetu Teologicznego Polskiej Akademii Nauk

Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii

Komentarz tematyczny do Nowego Testamentu. Tom I
Prymasowska Seria Biblijna

Dane techniczne

Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2017
Redakcja: Joel B. Green, Jeannine K. Brown, Nicholas Perrin
Tytuł oryginału: Dictionary of Jesus and the Gospels (second edition)
Wydawca oryginału: InterVarsity
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą, złote tłoczenia, szyta nicią, z kapitałką
Liczba stron: 1040

Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-218-0

PRZEDMOWA (fragment)

Współcześni studenci Nowego Testamentu są zalani „potopem” badań nad Jezusem i Ewangeliami. Co oznacza dla Jezusa to, że był nazywany Synem Bożym? Czemu Jezus musiał umrzeć? Czy Jezusowi towarzyszyły kobiety? A jeśli tak, to jakie było ich znaczenie? Czym jest „Ewangelia”? Czy Jezus był Cynikiem? (Kim jest Cynik?). Jak możemy zrozumieć przypowieści Jezusa? W jaki sposób studenci i duchowni mogą w ogóle zacząć odpowiadać na te i inne pytania, skoro potrzebują tak szerokiego tła i wiedzy?

W ostatnich dekadach niektóre tradycyjne punkty widzenia zostały przekształcone, niektóre – obalone, inne – potwierdzone. Nowe metodologie i podejścia zwyciężyły, niektóre weszły do powszechnego użycia. Współczesne badania pomogły nam bardziej docenić perspektywy Ewangelistów i stały się wielką pomocą w mierzeniu się z życiem i posłannictwem Jezusa. Te dociekania stały się coraz liczniejsze i, w wielu przypadkach, coraz bardziej specjalistyczne.

Jak studenci, seminarzyści, duchowni, liderzy lokalnych wspólnot i organizacji chrześcijańskich, a nawet naukowcy akademiccy mogą być na bieżąco z całym bogactwem współczesnych badań nad Jezusem i Ewangeliami? W jaki sposób owoc tych badań w ostatnich latach może pomóc w animowaniu naszej lektury i interakcji z Ewangeliami?

Gdy Słownik nauczania Jezusa oraz tematów czterech Ewangelii pojawił się po raz pierwszy około 20 lat temu, odpowiadał dokładnie na te potrzeby. Poprawione wydanie

Słownika podąża tą samą drogą, jednakże z nową zawartością, uaktualnioną bibliografią, a także wieloma tekstami nowych autorów. Zmieniono ok. 90% oryginalnej treści, a najstarsze wpisy zostały przejrzane przez współczesnych badaczy. Wprowadzono pewną liczbę nowych haseł, zaś część haseł z pierwszego wydania została uaktualniona w zgodzie ze współczesnymi badaniami.

Zobacz również

Apokalipsa w relacji Jana

Apokalipsa w relacji Jana

To ostatnia księga NT (Apokalipsa) w przekładzie dynamicznym wydana przez Oficynę Wydawniczą Vocatio. Ta jak …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza