Rosną kościoły i wspólnoty chrześcijańskie konserwatywne

Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie konserwatywne w kwestiach teologicznych i obyczajowych rozwijają się. Te natomiast, które przyjmują nowinki i upodabniają się do świata kurczą się. Taki wniosek wyciągnąć można z najnowszej edycji „Yearbook of American & Canadian Churches”.

Wzrost liczby wiernych odnotował Kościół katolicki (o 0.57 procenta), zielonoświątkowe Zbory Boże większych liczbę wiernych o 0.52 procenta, adwentyści dnia siódmego rozrośli się o 1.42 procenta. Wzrost odnotował też charyzmatyczny Kościół Boga (0.38). Po raz pierwszy od wielu lat niewielki spadek zanotowała natomiast najbardziej konserwatywna i misyjna wspólnota baptystyczna, czyli Południowa Konwencja Baptystów, a także konserwatywni luteranie z Synodu Missouri.

Jak co roku spadek odnotowały natomiast wyznania liberalne. Zjednoczony Kościół Chrystusa (wspólnota, do której przez lata należał prezydent Barack Obama) zmniejszyła się o 2.8 procenta, Kościół Prezbiteriański o 2.61 procenta, Kościół Episkopalny o 2.48 procenta, Ewangelicko-Luterański Kościół Ameryki o 1.96 procenta, a Zjednoczony Kościół Metodystyczny o 1.01 procenta.

za: http://www.ekumenizm.pl/content/article/20110218101351821.htm

Zobacz również

Pastor Sithong

Laos: Zatrzymany pastor żyje i wyszedł na wolność

15 marca 2020 r. pastor Sithong Theppavong z małego kościoła w prowincji Savannakhet w Laosie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza