Rosja: pastor skazany z powodu działalności misyjnej

Minęło dwa i pół miesiąca odkąd w Rosji przyjęto 20 lipca nową ustawę religijną. Oficjalnie miała służyć zwalczaniu terroryzmu poprzez monitorowanie grup ekstremistycznych. Jednak z racji tego, że zakazano wszelkich działalności religijnych poza budynkiem kościoła, poszkodowane ustawą są przede wszystkim działania misyjne i kościoły domowe – mówi Amerykanin Don Ossewaarde.

Aresztowany po nabożeństwie

Ossewaarde i jego żona Ruth przeprowadzili się do miasta Orzeł (350 km na południe od Moskwy) 14 lat temu. Sprawowali tam służbę misyjną. Rankiem, 14 sierpnia b.r., podczas nabożeństwa, do Ossewaarde przybyło trzech policjantów. Po nabożeństwie wraz z żoną zabrano go na komisariat policji. Don został oskarżony o przeprowadzanie zgromadzeń w swoim domu, na które zapraszały plakaty w okolicznych blokach. Jedynie dwie godziny później stanął przed sądem, który skazał go na karę grzywny w wysokości 40 000 rubli (około 570 euro).

Wolność religijna w Rosji pod lupą

Po tym jak jego apelacja została odrzucona, pastor napisał na swoim blogu, że chciałby jak najszybciej powrócić do swojej rodziny w Stanach Zjednoczonych, ale ta sprawa jest dla niego bardzo ważna i nie może teraz jej porzucić. Co więcej, jest gotowy walczyć o swoje prawa nawet przed Sądem Najwyższym. Jest bowiem przekonany, że jego przypadek odegra decydującą rolę w rozwoju wolności religijnej w Rosji – zarówno dla misjonarzy zagranicznych jak i rosyjskich chrześcijan. Obrońcy pastora radzą jednak małżeństwu opuścić miasto Orzeł ze względów bezpieczeństwa.

Oskarżonych już wielu chrześcijan

Małżeństwo Ossewaarde to nie jedyni chrześcijanie, którzy popadli w konflikt z prawem przez nową ustawę. Już w pierwszym miesiącu po wejściu w życie ustawy o religii według agencji informacyjnych 18 wierzących oskarżono o jej łamanie. Teraz doszły do nich kolejne przypadki. Rolf Zeegers, analityk Open Doors, powiedział, że „jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać skutki nowej ustawy”, jednak „mogą być one znaczne”.

Rosja nie znajdowała się do tej pory w Światowym Indeksie Prześladowań, jednak należy do grupy krajów obserwowanych przez Open Doors.

Prosimy, módlcie się o chrześcijan z Rosji!

• Prośmy Boga o dużo odwagi i mądrości dla pastorów i członków niezarejestrowanych wspólnot domowych, aby mogli nadal zgromadzać się na nabożeństwach.
• Módlmy się za wszystkich misjonarzy, aby mimo nowych utrudnień znaleźli sposób na głoszenie Ewangelii.
• Prośmy Pana o ochronę dla Dona Ossewaarde i pozytywne zakończenie trwającego przeciwko niemu procesu.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Huang Yizi

Chiny: Pastor nieustannie nękany, biznesmenka skazana

Geng Xiaonan, znana chińska biznesmenka, oskarżona o „prowadzenie zabronionej działalności gospodarczej”, została skazana na trzy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza