Niemcy: nowy wydział teologiczny w Berlinie

NiemcyNa Uniwersytecie Humboldta w Berlinie będzie można studiować katolicką teologię. W tym celu jesienią 2019 otwarty zostanie Instytut Teologii Katolickiej. Do tej pory w 3,5 milionowej stolicy Niemiec studia teologii katolickiej możliwe były tylko na założonym po II wojnie światowej przez aliantów Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

W rozmowie z katolicką agencją KNA arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że powstanie tej placówki wspierała również Stolica Apostolska. Będzie to wydział teologii katolickiej, ale „jako że drogą do Boga i drogą Kościoła jest człowiek, chcemy włączyć w te studia silniej perspektywę antropologiczną.” W ten sposób abp Koch ma nadzieję na szerszy obszar współpracy z innymi fakultetami tego uniwersytetu, szczególnie w wymiarze humanistycznym ale również w dziedzinie bioetyki i dialogu międzyreligijnego.

Instytut Teologii Katolickiej będzie bezpośrednio podlegał rektorowi Uniwersytetu Humboldta.

Początkowo przewidzianych jest pięć stanowisk profesorskich. Będzie tu można kończyć teologię ze stopniem bakałarza i magistra. Klerycy archidiecezji berlińskiej nadal jednak będą się kształcić we Frankfurcie nad Menem i Erfurcie a także w berlińskim seminarium duchownym Neokatechumenatu.

Abp Koch powiedział, że mimo powstającego Instytutu Teologii Katolickiej niemiecki episkopat nie porzucił planów stworzenia w Berlinie Katolickiego Kolegium Naukowego i zwiększenia obecności katolickiej teologii w stolicy Niemiec. Planowana jest tu również wspólna wyższa szkoła teologiczna niektórych zakonów.

Porzucono natomiast plany „multireligijnego fakultetu” wspólnego dla katolików, protestantów, muzułmanów i Żydów. Pomysł przed rokiem przedstawili ewangeliccy profesorowie, nie uzyskał on jednak aprobaty biskupów Kościoła katolickiego i ewangelickiego.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

John Cao

Chiny: Najnowsze wieści od pastora Johna Cao

W niedawno wysłanym liście z więzienia pastor John Cao przekazał, że jest zdrowy, a jego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrzescijanin zaprasza