Myanmar: Służba pastora pomimo prześladowań

(Open Doors) – „Niepokoje spowodowane brutalnymi zamieszkami pomiędzy (w przeważającej części) społeczeństwem buddystów a muzułmańską mniejszością Rakhine ogromnie utrudniają naszą pracę”, relacjonuje pastor baptystycznej wspólnoty ze stolicy stanu Rakhine w zachodnim Myanmarze. „Ze względu na godzinę policyjną nie możemy już prawie w ogóle prowadzić naszych wieczornych nabożeństw”. Ponadto, kilka tygodni temu, współpracowniczka Open Doors, która prowadzi kursy czytania i pisania, została przetrzymana na granicy i przesłuchana, czy wspiera chrześcijan z grupy etnicznej Rohingya. Oni cierpią najbardziej, ponieważ pochodzą z muzułmańskich rodzin i dlatego są dodatkowo dręczeni i boleśnie prześladowani przez swoich własnych krewnych.

Odważny pastor zwycięża dzięki wytrwałości

„Zaczynaliśmy jako społeczność w dwupiętrowym bambusowym domu ze słomianym dachem”, relacjonuje Stephen* z środkowego Myanmaru.

„Ponieważ wspólnota ciągle wzrastała, musieliśmy go poszerzyć, co spotkało się z oporem władz”.

Pastor miał pisemnie potwierdzić, że wspólnota wstrzyma rozbudowę. Prowadzili jednak prace budowlane nocami. Sąsiedzi wprawdzie donosili na tajną budowę, ale kościół został ukończony. Gdy zbór miał potem na polecenie władz zdjąć swoją tablicę informacyjną, chrześcijanie nie wykonali tego, aby nadal głosić Ewangelię. Po ich stronie stanęli także buddyści, muzułmanie i hinduiści, ponieważ byli pod wrażeniem wytrwałości chrześcijan.

Ze względu na szybki rozrost wspólnoty, władze postanowiły w końcu, że zgromadzenia nie mogą przekraczać dziesięciu osób. Chrześcijanie spotykali się więc teraz po kolei w swoich domach. Na Boże Narodzenie śpiewali przed domami, nawet w obecności jednego z wyższych urzędników. Na skutek tego otrzymali od niego zezwolenie na świąteczne nabożeństwo.

Jak radzić sobie z prześladowaniem?

Aby chrześcijańska wspólnota nie została wyniszczona i rozproszona, Open Doors przygotowuje duchowych przywódców w Myanmarze i w wielu innych krajach na możliwe prześladowania. Dla Stephena była ta ogromna pomoc: „Jesteśmy wytrwali, a Bóg wylewa na nas swoje błogosławieństwa. W ciągu ostatnich 13 lat ochrzciliśmy setki osób. Wiele z nich zostało wywłaszczonych przez własne rodziny, wypędzonych i przeklętych. Ich wiara pozostaje jednak niezachwiana”, twierdzi odważny pastor, który oferuje wierzącym ze swojego zboru nocleg oraz możliwość zarobku.

Myanmar to buddyjski kraj, który zajmuje 32 miejsce na Światowym Indeksie Prześladowań 2013 Open Doors, na liście 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani z powodu swojej wiary.

Open Doors apeluje o wstawianie się w modlitwach po stronie sióstr i braci w wierze z Myanmaru:

• Dziękujmy Bogu za Stephena i jego zbór.
• Módlmy się o mądrość i otwartość dla tych chrześcijan, aby mogli dalej świadczyć swoją wiarę.
• Módlmy się o szkolenia duchowych przywódców, aby zbory mogły nadal wzrastać w wierze.

Źródło Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *