Główna / z kraju i ze świata / Meksyk: wymuszenia haraczy na księżach

Meksyk: wymuszenia haraczy na księżach

Coraz więcej księży jest zagrożonych przez grupy kryminalistów i przestępców. Wielu z nich zmuszanych jest do płacenia haraczy. Alarmuje w tej sprawie kard. José Francisco Robles Ortega. „Kapłani są ofiarami wymuszeń: gangsterzy telefonicznie żądają od nich pieniędzy pod groźbą, że jeśli ich nie dostarczą, to może przydarzyć się nieszczęście” – powiedział przewodniczący meksykańskiego episkopatu.

Hierarcha przypomniał niedawną śmierć duchownego z Colimy, który został zamordowany właśnie za niedostarczenie żądanej kwoty. Dodał też, że tylko w stanie Jalisco miały miejsce w ostatnim czasie aż trzy podobne akty wymuszeń. Przypomniał także zaginionego 27 grudnia ubiegłego roku kapłana w diecezji Zamora, po którym ślad całkowicie zaginął.

Purpurat zwrócił się z apelem do meksykańskich władz, by podjęły działania na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa publicznego. Podkreślił, że problem ten dotyczy tak naprawdę całej populacji tego kraju. „Żądamy bezpieczeństwa dla wszystkich i w tym sensie nie chcemy żadnych przywilejów dla księży” – dodał kard. Robles. Episkopat Meksyku już wielokrotnie interweniował w tej sprawie, jak na razie bezskutecznie.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Oqbamichel Haiminot

Erytrea: po 11 latach więzienia lider kościoła jest wolny

Po jedenastu latach więzienia Oqbamichel Haiminot został zwolniony w Erytrei Wschodniej Afryki. Przywódca kościoła protestanckiego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *