Luteranie na rocznicę katastrofy smoleńskiej

W najbliższą niedzielę, 10 kwietnia 2011 r. o g. 10.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu (ul Kazimierza Wielkiego 29), o godz. 10.00 odbędą się centralne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, zorganizowane przez Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP. W nabożeństwie wezmą udział członkowie Synodu (duchowni i świeccy) KEA w RP z całego kraju.

Podczas nabożeństwa w szczególny sposób wspominana będzie Para Prezydencka, ks. gen. Adam Pilch i pozostałe 93 ofiary katastrofy lotniczej. Ponadto wspominany będzie śp. biskup Mieczysław Cieślar, którego tragiczna śmierć jest związana pośrednio z wydarzeniami z 10 kwietnia ubiegłego roku.

Centralne obchody rocznicowe u polskich luteranów odbędą się we Wrocławiu w związku z planowaną na najbliższy weekend wiosenną sesją XII Synodu KEA w RP. Termin wiosennej sesji Synodu zaplanowano specjalnie na 10 kwietnia i dni poprzedzające, aby członkowie najwyższego gremium kościelnego mogli wspólnie uczcić pamięć ofiar. Członkowie Synodu są reprezentantami wszystkich polskich luteranów – zarówno świeckich, jak i duchownych.
W ubiegłym roku, podczas wiosennej sesji, po raz pierwszy w historii Kościoła, Synod przerwał swoje obrady w związku z katastrofą prezydenckiego Tu 154. Wspomniana sesja miała odbyć się w terminie 9-11 kwietnia 2010 r., w Warszawie. Rankiem, 10 kwietnia przerwano obrady, a wznowiono je dopiero podczas sesji jesiennej – 15-17 października 2010 r.

Obrady wiosennej sesji Synodu skoncentrują się na zmianach w Zasadniczym Prawie Wewnętrznym, Regulaminie Zwierzchnich Władz Kościoła oraz Pragmatyce Służbowej, związanych z przyjętymi Przepisami Dyscyplinarnymi. Synodałowie wybiorą także skład Konsystorza Kościoła (najwyższa władza wykonawcza) na kolejną, 5-cioletnią kadencję oraz rozpatrzą sprawozdania z działalności komisji synodalnych, duszpasterstw środowiskowych i pozostałych obszarów funkcjonowania Kościoła.

Synod Kościoła składa się z ponad 60-ciu delegatów (60% świeckich i 40% duchownych – na równych prawach) i jest najwyższą władzą ustawodawczą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Zbiera się dwa razy do roku – wiosną i jesienią.

Biuro Informacji Kościoła

Zobacz również

John Cao

Chiny: Wirtualne odwiedziny u pastora Johna Cao

W marcu 2017 r. Cao San-Qiang (John Cao) został zatrzymany i oskarżony o „organizowanie nielegalnego …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrzescijanin zaprasza