Kościół Zielonoświątkowy „Elim”

Kościół Zielonoświątkowy „Elim” w Wielkiej Brytanii (ang. Elim Pentecostal Church) powstał w wyniku działalności ewangelizacyjnej braci Stephena i George’a Jeffreysów. Pochodzili oni z bardzo prostej i ubogiej rodziny w Walii. Ich ojciec był górnikiem. Już w wieku dwunastu lat Stephen Jeffreys musiał wraz z ojcem pracować w kopalni, by zarobić na życie. Obaj bracia zostali pochłonięci przez przebudzenie walijskie (lata 1904 – 1907). Poza pracą w kopalni Stephen Jeffreys udzielał się jako ewangelista. Wkrótce stał się ewangelistą znanym w całym kraju.

George Jeffreys zaczął pracować jako sprzedawca w sklepie spółdzielczym w rodzinnej miejscowości Maesteg w Walii. W 1914 roku wstąpił do szkoły biblijnej, by zostać następnie duchownym kongregacjonalnym. Już w wieku dwudziestu siedmiu lat był tak znanym, wybitnym i skutecznym ewangelistą, iż był w stanie zapełnić największe i najdroższe hale w Wielkiej Brytanii mogące pomieścić tysiące ludzi.

W 1915 roku George Jeffreys założył grupę ewangelizacyjną Elim Evangelistic Band, która w 1926 roku przekształciła się w Alians Zborów „Elim” znany obecnie jako Kościół Zielonoświątkowy „Elim”.

Powszechnie się przyjmuje, że bracia Jeffreys’owie byli największymi ewangelistami brytyjskimi od czasów Jana Wesleya i Jerzego Whitefielda.

Kościół Zielonoświątkowy „Elim” charakteryzuje się głównie tym, że nie zdogmatyzował glossolalii jako jedynego znaku chrztu Duchem Świętym.

Zasady wiary:

 1. BIBLIA: Wierzymy, że Biblia jest natchnionym Słowem Bożym i że nikt nie może nic do niej dodać ani z niej ująć, chyba że na własną zgubę.
 2. TRÓJCA: Wierzymy, że Bóg istnieje odwiecznie w trzech osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego, i że te trzy osoby są jednym Bogiem.
 3. KOŚCIÓŁ: Wierzymy, że Kościół składa się z ludzi odrodzonych przez Ducha Świętego, i którzy stali się nowym stworzeniem w Chrystusie Jezusie.
 4. ZBAWICIEL: Wierzymy, że wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, i że przez śmierć oraz moc zmartwychwstania Chrystusa wszyscy, którzy wierzą mogą być wybawieni od kary i z mocy grzechu.
 5. UZDROWICIEL: Wierzymy, że nasz Pan Jezus Chrystus jest Uzdrowicielem ciała, i że każdy kto przychodzi w posłuszeństwie jego woli może oczekiwać Bożego uzdrowienia swojego ciała.
 6. CHRZCICIEL: Wierzymy, że nasz Pan Jezus Chrystus chrzci Duchem Świętym, i że ten chrzest z towarzyszącymi mu znakami jest obiecany każdemu wierzącemu.
 7. NADCHODZĄCY KRÓL: Wierzymy w osobisty i premilenarny powrót naszego Pana Jezusa Chrystusa, który przyjdzie, by zabrać do siebie Kościół, a następnie, by ustanowić swoje panowanie.
 8. OWOC: Wierzymy, że każdy wierzący w Pana Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela, winien wydawać dziewięcioraki owoc jego Ducha: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość.
 9. DARY: Wierzymy, że Kościół powinien starać się o dziewięć darów Ducha Świętego i je uzewnętrzniać: mądrość, poznanie, wiara, uzdrawianie, czynienie cudów, proroctwo, rozróżnianie duchów, języki, wykładanie języków.
 10. SŁUŻBA: Wierzymy, że Bóg ustanowił niektórych apostołami, niektórych prorokami, innych ewangelistami, innych pastorami i nauczycielami ku doskonaleniu świętych do dzieła posługiwania dla budowania Ciała Chrystusowego.
 11. STAN PRZYSZŁY: Wierzymy w wieczną świadomą szczęśliwość wszystkich prawdziwie wierzących w Chrystusa, a także w wieczne świadome przeżywanie kary przez wszystkich, którzy odrzucają Chrystusa.
 12. USTANOWIENIA: Wierzymy w następujące ustanowienia: uczestniczenie w chlebie i winie na pamiątkę śmierci naszego Pana, chrzest wierzących przez zanurzenie, nakładanie rąk i namaszczenie chorych olejem.

Edward Czajko


Literatura:

 1. Elim Evangel, dwutygodnik, organ prasowy Kościoła. Podstawą przekładu był tekst wyznania umieszczony w Elim Evangel” z: September 25, 1976, s. 13.
 2. Walter J. Hollenweger – The Pentecostals, The Charismatic Movement in the Churches, Augsburg Publishing House, Minneapolis, Minn., USA (oryg. niemiecki: Entusiastisches Christentum: die Pfingstbewegung in Geschchte und Gegenwart).
 3. George Jeffreys – Pentecostal Rays, The Baptism and Gifts of the Holy Spirit, Henry E. Walter Ltd., London and Worthing.
 4. Desmond W Cartwright – The Great Evagelists, The Lives of George and Stephen Jeffreys, Marshall Pickering, Basingstoke, Hants, UK.

za zgodą / źródło: Chrześcijanin 1997/03-04

Zobacz również

Persecution Relief

Indie: Zamordowanie syna lidera chrześcijańskiego

4 czerwca we wsi Kenduguda w stanie Orisa hinduscy bojownicy zabili niewinnego nastolatka, po czym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza