Kościół Saddleback z Kalifornii ordynuje pierwsze kobiety na pastorów

Kościół Saddleback
Kościół Saddleback wyświęca swoje pierwsze trzy pastorki: Liz Puffer, Cynthia Petty i Katie Edwards w czwartek 6 maja 2021 r. To pomimo tego, że ich wyznanie, Konwencja Baptystów Południa, ogranicza pastorat do mężczyzn. | Facebook / Kościół Saddleback

Kościół Saddleback, kalifornijski megakościół prowadzony przez pastora Ricka Warrena, ogłosił swoją pierwszą ordynację na pastorów trzech kobiet, mimo zrzeszenia z Południową Konwencją Baptystyczną (PKB), która zabrania mianowania kobiet na to stanowisko.

W oświadczeniu na Facebooku z piątku 7 maja, kościół Saddleback podzielił się wiadomością o „historycznym wieczorze”, gdy poprzedniego dnia po raz pierwszy ordynował na pastorów trzy kobiety.

„Ordynowaliśmy naszych trzech żeńskich pastorów: Liz Puffer, Cynthię Petty i Katie Edwards” – napisał kościół. „Powołaliśmy trzech nowych starszych: Anthony’ego Millera, Jeremiah Goley i Jaosna Williamsa! I mianowaliśmy pastora Johnny’ego Bakera jako nowego, globalnego lidera Celebrate Recovery!”.

Są i krytyczne reakcje przeciwników

Do soboty popołudniu, wpis na Facebooku zebrał około 575 polubień i ponad 360 „serduszek”, ale wzbudził też krytyczne reakcje przeciwników ordynacji kobiet.

W sobotę popołudniu „Christian Post” próbował skontaktować się z kościołem Saddleback, by poprosić komentarz i potwierdzenie, czy nadal będzie częścią denominacji Południowych Baptystów. Niestety, kościół w tym czasie był zamknięty.

Owen Strachan, profesor teologii z seminarium teologicznego Grace Bible, w swoim komentarzu pod wpisem kościoła nazwał ordynację przykładem „nie biblijnego rozwoju wydarzeń”, dodając, że „czas, by odejść, jest TERAZ”.

„To czas, by odejść i znaleźć zdrową kongregację. Nie zwlekaj. Nie ma żadnego ducha współzawodnictwa w tym, co tu piszę; zasmuca mnie to, co robi Saddleback, i nie mam żadnych wątpliwości, że zasmuca wielu w kongregacji” – napisał Strachan, dostając w sobotę popołudniu ponad 140 polubień i „serduszek”.

„Kościoły, które akceptują żeńskich pastorów, sprzeciwiają się Słowu Bożemu, a sprzeciwianie się Słowu Bożemu oznacza sprzeciwianie się samemu Bogu” – dodał Strachan.

By uzasadnić swoje stanowisko, Strachan zacytował fragment 1 Listu do Tymoteusza 2:9-15, w którym Paweł pisze: „Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża; natomiast powinna zachowywać się spokojnie” (BW).

Było wiele kontrowersji

W ostatnich latach było wiele kontrowersji wokół stanowiska PKB przeciwnego ordynacji kobiet na pastorów, z powodu którego różne kościoły i osoby prywatne opuściły denominację.

W 2020 roku, przed lockdownami w związku z pandemią COVID-19, niektórzy pastorzy PKB żądali usunięcia Hosanny Wong, pełniącej funkcję pastora nauczającego w kościele EastLake w Chula Vista w Kalifornii, z listy gości specjalnych Konferencji Pastorów Południowej Konwencji Baptystycznej.

Autor: Michael Gryboski
Źródło: Christian Post

Inne
Uganda: Pobicie młodej ewangelistki

Zobacz również

Pastor An Yankui

Chiny: Pastor An Yankui wypuszczony z więzienia

30 grudnia aresztowano i skazano na 15 dni więzienia pastora An Yankui. W chińskim sądownictwie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza