Kolumbia: pastor zastrzelony na oczach rodziny

Pastor Plinio Rafael Salcedo
Pastor Plinio Rafael Salcedo

W ostatnią sobotę, 10 sierpnia, nieznani mężczyźni zamordowali pastora Plinio Rafaela Salcedo, który razem z rodziną mieszkał w La Caucana w północno-zachodniej Kolumbii, w regionie, w którym od pewnego czasu trwa walka o władzę między oddziałami milicji i antyrządowymi grupami partyzanckimi.

39-letni Plinio Rafael Salcedo został zamordowany, kiedy odpoczywał w swoim domu.

Nagle do mieszkania wtargnęli uzbrojeni mężczyźni i oddali liczne strzały w kierunku pastora, czego świadkami były jego dzieci i żona. Pastor Salcedo prowadził kościół Światowego Ruchu Misyjnego i cieszył się dużym szacunkiem lokalnej społeczności. Jeden ze współpracowników Open Doors osobiście znał pastora Salcedo i opisuje go jako pełnego pasji ambasadora Ewangelii, przepełnionego miłością do Chrystusa i Jego Słowa. Zespół Open Doors zamierza wkrótce odwiedzić rodzinę pastora, aby pomóc wdowie i zaoferować praktyczną pomoc.
Grupy przestępcze obawiają się wpływów chrześcijańskich.

Według raportów z lutego 2019 r., w regionie zamordowanych zostało wcześniej kilku pastorów. Rossana Ramirez, ekspert Open Doors ds. Ameryki Południowej, komentuje wzrost przemocy wobec duchownych i działaczy na rzecz praw człowieka: „Nie ma wątpliwości co do znaczenia pracy lokalnych kościołów w najbardziej zaniedbanych regionach Kolumbii. Także prezydent Kolumbii wspomniał w swoim ostatnim wystąpieniu o wkładzie kościelnych pracowników socjalnych w zapobieganie szerzenia się przemocy […]. Przywódcy kościelni często znajdują się na celowniku, ponieważ potępiają działalność grup przestępczych oraz apelują o prawdziwą zmianę stylu życia. Utrudnia to szerzenie się przestępczości i działania rekrutacyjnych sieci przestępczych. Chociaż statystyki dotyczące incydentów z użyciem przemocy są wysokie, wiele incydentów nie zostanie nigdy zgłoszonych z powodu obawy przed odwetem”.

Prosimy o modlitwę za chrześcijan w Kolumbii:

Módl się za wdowę po pastorze Salcedo i jego dzieci, o Boże pocieszenie, wewnętrzny spokój i opiekę.
Módl się również za jego kościół i chrześcijan żyjących w szczególnie niepewnych regionach kraju.
Módl się przede wszystkim za przywódców duchowych, aby Bóg ich chronił i aby nadal dawali niezafałszowane świadectwo Ewangelii.
Módl się za prześladowców, o Boże błogosławieństwo i nowe życie wolne od przemocy.

za Open Doors, Polska

Zobacz również

Bob Fu

Chiny: Wtargnięcie do domu pastora

Zhao Weikai jest liderem Kościoła Reformowanego Xuncheng w Taiyuan w prowincji Shanxi. Oficerowie służby bezpieczeństwa …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza