Kenia: Zamach na pastorów w Garissie

Śmiertelny zamach na dwóch chrześcijańskich liderów w kenijskiej Garissie wywołał szok wśród lokalnych chrześcijan. 7 lutego br. nieznani sprawcy ostrzelali dwóch pastorów Kościoła Zielonoświątkowego, Ibrahima Makunyi oraz Abdi Welli. Pastor Welli, bardzo znana osobowość w środowisku chrześcijańskim i muzułmańskim (był konwertytą z islamu) zginął na miejscu. Pastor Makunyi został ranny i przetransportowany do szpitala. Jego stan jest stabilny. Zdarzenie kładzie się cieniem na nadchodzące wybory prezydenckie i parlamentarne, które odbędą się 4 marca. Open Doors apeluje o modlitwę w tym szczególnym czasie.

Chrześcijanie zagrożeni somalijskimi wpływami muzułmańskiego ekstremizmu

Garissa jest stolicą dystryktu we Wschodniej Kenii o tej samej nazwie. W jego muzułmańskiej części znajduje sie słynny i największy na świecie obóz dla uchodźców „Dadaab“. Zamieszkały jest głównie przez somalijskich uchodźców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny przed wojną domową i głodem. Wśród nich, granice przekroczyli jednak także islamiści z milicji Al Shabaab, którzy są tu teraz niezwykle aktywni. Nieustannie dokonują uprowadzeń, mordów, egzekucji, terroryzują okolicę.

Od czasu, gdy armia kenijska prowadzi z nimi regularną wojnę, akcje odwetowe i zamachy na chrześcijan radykalnie przybrały na sile. Tak, jak to było w przypadku ataku na kościół w Garissie w lipcu ubiegłego roku, kiedy zginęło 18 osób. Także Abdi Welli otrzymywał pogróżki. Do końca pozostał wierny Chrystusowi.

Wybory 4 marca

Wobec politycznej niestabilności w regionie, aktywności muzułmańskich ekstremistów, obserwatorzy oczekują na wybory z wielkim niepokojem i napięciem. Powodem niepokoju jest presja na rząd mniejszości muzułmańskiej w kraju.

W 2011 r. zmianie uległy zapisy konstytucyjne, które m.in. uprawomocniły prawo szariatu. Chrześcijanie obawiają się, że to legitymizowane prawem uprawomocnienie szariatu, będzie początkiem wprowadzenia go w całym państwie (na razie obowiązuje wyłącznie w miejscach, gdzie muzułmanie są w większości), a także odseparuje obywateli chrześcijańskiego pochodzenia tam żyjących od reszty kraju, w końcu, może doprowadzić do oderwania się tych terenów od Kenii.

Obserwować i modlić się

Kościoły w zdominowanej przez chrześcijaństwo Kenii widzą wielkie wyzwanie przed państwem i narodem, w kontekście rozwoju ekstremistycznych ruchów muzułmańskich. Kenia zajmuje 40 miejsce na Światowym Indeksie Prześladowań 2013 Open Doors i po raz pierwszy pojawiła się na liście hańby międzynarodowego Dzieła. Jeden z koordynatorów Open Doors w Kenii powiedział: „Kenia znajduje się w przejściowej fazie. To pierwsze wybory od czasu zmian w konstytucji. Są nowe urzędy i nowe instytucje“. Open Doors bardzo uważnie przygląda się rozwojowi sytuacji w Kenii. Wkrótce marcowe wybory.

Open Doors apeluje o modlitwę za chrześcijan z Kenii
• Módlmy się o zdrowie dla pastora Ibrahima Makunyi oraz rodzinę zamordowanego Abdi Welli.
• W tym roku Kenia przeżywa obchody 50-lecia niepodległości. Módlmy się o dobry rok dla kraju.
• Módlmy się o prawidłowe i uczciwe wprowadzanie nowych przepisów konstytucyjnych w życie przez nowy rząd, aby prowadziły do polepszenia życia materialnego i duchowego mieszkańców.
• Módlmy sie za Kościół w całym kraju, o Boże prowadzenie i zarządzanie Jego wiernymi, zgodnie z Duchem Jezusa Chrystusa.

Źródło Open Doors

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *