Iran: Ciężkie zarzuty wobec liderów chrześcijańskich

W Teheranie (stolicy Iranu) oraz mieście Isfahan miały miejsce w ostatnich tygodniach kolejne aresztowania chrześcijan z kościołów domowych. Wniesiono już oficjalne oskarżenia przeciwko pastorom i liderom wspólnot. Z powodu powagi sytuacji organizacja Middle East Concern mówi o nowym trendzie w Iranie.
Spojrzenie w przeszłość: 3 sierpnia wystosowano zarzuty wobec Abdolreza Hahgnejad, lidera wspólnoty „Kościół Iranu” (Church of Iran). Oskarżono go o „wrogość wobec Boga”. Według irańskiego prawa, w przypadku wyroku może grozić mu nawet kara śmierci. Równie poważny jest drugi zarzut: „Mofsed-e-filarz”,w wolnym tłumaczeniu oznacza „szerzenie zgorszenia/zepsucia”.

Od czasu rewolucji irańskiej w 1979 roku to oskarżenie doprowadziło już do stracenia wielu dysydentów politycznych i religijnych. Z ponad 8000 oficjalnych egzekucji żadna nie dotyczyła do tej pory chrześcijan.

„Mofsed-e-filarz” jest również zarzutem dla dwóch innych liderów Kościoła Iranu, którzy przebywają przez to obecnie w więzieniu: Behnam Irani odbywa karę sześciu lat więzienia, Reza Rabbani przebywa natomiast od 5 marca w areszcie śledczym, gdzie jest torturowany przez służby bezpieczeństwa.

Kościoły nadal na celowniku władz

1 i 2 września aresztowano w mieście Isfahan pięcioro chrześcijan. Mohammad Taslimi, Hamidreza Borhani i jego żona Zainab Akbari oraz Moluk Ruhani ze swoją siostrą Sepideh Morshedi zostali ostatecznie zabrani do więzienia Dastgerd w mieście Isfahan. Do tej pory nie wniesiono wobec nich żadnych oskarżeń.
Już 12 sierpnia służby bezpieczeństwa aresztowały w Teheranie dwóch członków kościoła domowego. Mężczyźni zostali zabrani do więzienia Ghezal Hesar. Dom, w którym zgromadzała się wspólnota był obserwowany przez władze od wielu tygodni. Jego właściciel nie mógł, więc wrócić do swojego miejsca zamieszkania.

W Światowym Indeksie Prześladowań Iran znajduje się na 9 miejscu. Chrześcijanie od lat przeżywają tam silne represje i proszą o modlitwę braci i siostry z całego świata. 9 listopada 2014 w czasie Światowego Dnia Modlitwy za Prześladowany Kościół, chrześcijanie będą modlić się między innymi o wierzących w Jezusa Chrystusa w Iranie.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Iranie:

Módlmy się o chrześcijan, aresztowanych w ostatnim czasie, ale również za pozostałych wierzących, przebywających w irańskich więzieniach. Prośmy, aby doświadczali Bożej obecności i pomocy.
Módlmy się o wzmocnienie dla rodzin aresztowanych.
Módlmy się, aby strażnicy więzienni i przedstawiciele władz dobrze traktowali więźniów i sami mogli poznać Jezusa, jako swojego Pana i Zbawiciela.

za Open Doors Polska

Zobacz również

Wietnam

Wietnam: Zjazd liderów kościoła odwołany

Największa w Wietnamie grupa kościołów ewangelicznych odwołała swój kongres, na którym miano wybrać nowych liderów, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza