Iran: 18 nowych zarzutów wobec więzionego od 2011 r. pastora

Jak podaje Christian Solidarity Worldwide (CSW), irański pastor Behnam Irani (na zdjęciu) jest przetrzymywany w izolatce. Postawiono mu również 18 nowych zarzutów, w tym „Mofsed-e-filarz”, w tłumaczeniu „szerzenie zepsucia na ziemi”, za co grozi kara śmierci. Oskarżenie to jest podobne do zarzutu „Moharabeh”, czyli „walka z Bogiem”, który ostatnio postawiono innemu chrześcijaninowi, pastorowi Matthiasowi Haghnejadowi. Za to przestępstwo także grozi kara śmierci.

Pastor Irani był kilkakrotnie aresztowany począwszy od 2006 r. Obecnie odbywa karę 5 lat pozbawienia wolności zasądzoną jeszcze w 2007 r. za „działania przeciwko państwu i porządkowi publicznemu”. W sumie skazano go dotychczas na 6 lat więzienia.

W czerwcu tego roku pastor Irani został przeniesiony z więzienia i umieszczony czasowo w izolatce w areszcie VEVAK (Ministerstwo Wywiadu i Bezpieczeństwa Narodowego), gdzie był pięciokrotnie przesłuchiwany, za każdym razem przez cztery godziny. Ostrzeżono go, że jeśli nie będzie posłuszny VEVAK, to otrzyma kolejne wyroki i jeszcze dłużej pozostanie w więzieniu.

Te nowe zarzuty są najpewniej związane z nową falą represji za rządów prezydenta Rouhaniego wymierzonych w mniejszości religijne i etniczne. Wzrasta niepokój o los pastora Zborów Bożych Farshida Fathiego, który 19 sierpnia został nieoczekiwanie przeniesiony z więzienia Evin w Teheranie do więzienia Rajai Shadr w Karadżu. Jest on przetrzymywany na oddziale razem z mordercami i narkomanami, gdzie narkotyki są używane otwarcie i regularnie dochodzi do bójek między osadzonymi. CSW otrzymało również informacje, że przynajmniej pięcioro chrześcijan zostało w minionym tygodniu aresztowanych w Isfahanie w środkowym Iranie. W czasie aresztowania skonfiskowano Biblie, komputery i telefony komórkowe należące do następujących osób: Mohammad Taslimi, Hamidreza Borhani i jego żona Zainab Akbari, Moluk Ruhani i jej siostra, nazwana jedynie Sepideh.

Dyrektor CSW, Mervyn Thomas, powiedział: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni nowymi zarzutami wysuniętymi przeciwko pastorowi Iraniemu, zwłaszcza oskarżeniem go o szerzenie zepsucia na ziemi. Zarzut ten w bardzo dużym stopniu przypomina oskarżenie wysunięte przeciwko pastorowi Matthiasowi. Tego rodzaju zarzuty są równoznaczne z postawieniem w stan oskarżenia chrześcijaństwa jako całości i oznaczają nasilenie kampanii przeciwko irańskim chrześcijanom za rządów prezydenta Rouhaniego. Godzien ubolewania jest również fakt, że więzień sumienia, jakim jest Farshid Fathi, jest obecnie przetrzymywany razem z zatwardziałymi kryminalistami. Wzywamy rząd irański, by natychmiast przeniósł go do odpowiedniego oddziału więziennego. Zaznaczamy również, że władze Iranu są odpowiedzialne za zapewnienie mu bezpieczeństwa. Wzywamy również rząd irański, by wycofał nieuzasadnione zarzuty wobec pastorów Iraniego i Haghnejada i uwolnił ich. Domagamy się także uwolnienia pięciu chrześcijan aresztowanych w minionym tygodniu, jak również innych, którzy są niesłusznie więzieni z powodu swojej wiary, z pogwałceniem umów międzynarodowych gwarantujących wolność religii i przekonań, których Iran jest stroną”.

/Źródło: Christian Solidarity Worldwide/
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Wietnam

Wietnam: Zjazd liderów kościoła odwołany

Największa w Wietnamie grupa kościołów ewangelicznych odwołała swój kongres, na którym miano wybrać nowych liderów, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza