Irak: wywiad z nowym patriarchą Kościoła chaldejskiego Louisem Sako

Abp Sako: Jestem bardzo wzruszony i pełen obaw w obliczu tej wielkiej odpowiedzialności, którą podejmuję. Sytuacja Kościoła chaldejskiego jest bowiem trudna i trudna jest też sytuacja polityczna w Iraku. Z pomocą Bożą oraz modlitwą i wsparciem biskupów zrobimy wszystko, by zachować obecność chrześcijańską w tym regionie, odbudować Kościół i Irak, współpracować z wszystkimi ludźmi dobrej woli na rzecz pojednania, wzmocnić zgodne współistnienie wszystkich Irakijczyków. Ja będę tam z nimi, nie tylko dla chrześcijan, ale również dla naszych braci muzułmanów. Dla Iraku zrobię wszystko.

RW: A jaka jest obecnie sytuacja w tym kraju?

Abp Sako: Sytuacja w Iraku jest bardzo napięta. Nie mamy zagwarantowanego bezpieczeństwa. Pod tym względem jest coraz gorzej, również na skutek podziałów pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi. My jednak będziemy pomostem dla dialogu, aby różne ugrupowania mogły podjąć negocjacje i wypracować rozwiązanie korzystne dla wszystkich.

RW: Rosną też obawy przed fundamentalizmem islamskim?

Abp Sako: Oczywiście. Ale również muzułmanie muszą zrozumieć, że religii nie wolno upolityczniać. Religia musi być otwarta. Wierzyć oznacza kochać, służyć… Dla dobra swej religii muzułmanie muszą oczyścić islam z wszelkiej przemocy.

RW: Co Ksiądz Arcybiskup myśli na temat „arabskiej wiosny”?

Abp Sako: Dla mnie nie jest to prawdziwa wiosna, bo do przemian nie prowadzi przemoc, zniszczenia, egzekucje i śmierć. Do przemian prowadzi tylko dialog. Dialog to najbardziej cywilizowana droga reform. Przemoc nie ma przyszłości. Wszyscy muszą to zrozumieć. Bomby, śmierć, zniszczenia nie gwarantują nam żadnej przyszłości. Tylko dialog ma przyszłość.

RW: Jakie przesłanie chciałby Ksiądz Arcybiskup wystosować w sprawie Iraku do wspólnot chrześcijańskich na całym świecie?

Abp Sako: Apel o pomoc i o modlitwę za nas. Ich bliskość, ich duchowa i moralna solidarność będą dla nas wielkim wsparciem, abyśmy mogli wytrwać, pozostać na tej ziemi i świadczyć o naszej wierze.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *