Irak – „Jak mógłbym ich teraz zostawić?”

Zaledwie kilka miesięcy temu Daniel i Martin ukończyli szkolenie duszpasterskie. Wtedy nie przypuszczali jeszcze, że wiedza, którą zdobyli, tak szybko im się przyda do pocieszania i wzmacniania chrześcijan z ich kraju. Martin mieszkał małej wiosce. Kiedy dowiedział się, że zbliżają się bojownicy IS, zabrał swój paszport, telefon komórkowy, laptop i uciekł. Myślał, że szybko będzie mógł wrócić. Jednak do dziś czeka razem z resztą uciekinierów w irackim Kurdystanie. Rodzina Martina mieszka za granicą,

chrześcijanin został więc sam. Latem miał ich odwiedzić, otrzymał nawet wizę. Postanowił jednak zostać. Najłatwiejszym wyjściem dla niego byłaby emigracja, tak robi wielu mieszkańców. Martin ma jednak inny pomysł. „Jak mógłbym zostawić swoich braci i siostry w takiej sytuacji?”, mówi. Pomaga więc przy rozdawaniu pomocy materialnej, ale jego serce tak naprawdę bije dla dzieci. „To moi mali przyjaciele”, mówi z uśmiechem.

Daniel studiował z Martinem. Jego ojciec jest pastorem w kościele w Bagdadzie, a mama towarzyszy Danielowi na północy kraju. Również on całe swoje serce oddaje dzieciom. Wiele z nich przeżywa traumatyczne chwile.

W czasie studiów Martin i Daniel obejrzeli film przygotowany przez Open Doors : „United in Christ” (’Zjednoczeni w Chrystusie'). Zachodni chrześcijanie przesłali w ten sposób dużo zachęty dla wierzących w Iraku. „Gdy pokazano mi to nagranie, płakałem z radości”, wspomina Daniel. „W sytuacji, w której przyszło nam teraz żyć, myślisz, że cały świat o Tobie zapomniał. Teraz jednak zobaczyłem, że modlą się o nas chrześcijanie z całego świata”.

Martin żyje zgodnie ze swoim powołaniem. Nie porzucił go nawet wtedy, gdy został zamordowany biskup, który zachęcił Martina do służby. „Nie zastanawiam się tak bardzo ryzykiem, robię po prostu to, do czego jestem powołany”. Ponadto dodaje: „Bez modlitwy czuje się odłączony od wszystkiego. Ufność w Bogu i modlitwa pomagają mi patrzeć w tych trudnych dniach w przyszłość”.

Wstawiajmy się po stronie chrześcijan z Syrii

Módlmy się, aby Ewangelia docierała do coraz większej liczby osób.
Módlmy się o większą możliwość docierania z pomoc humanitarną do chrześcijan w potrzebie.
Módlmy się także o prześladowców, aby osobiście poznali Chrystusa.

za Open Doors Polska

Zobacz również

Wietnam

Wietnam: Zjazd liderów kościoła odwołany

Największa w Wietnamie grupa kościołów ewangelicznych odwołała swój kongres, na którym miano wybrać nowych liderów, …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

chrześcijanin zaprasza