Etiopia: Liderzy Kościoła skazani na długoletnie więzienie

W większości chrześcijańskiej Etiopii sześcioro pracowników administracyjnych Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego zostało 7 sierpnia skazanych przed sąd rejonowy na wiele lat więzienia. Powodem aresztowań było publicznie skarżenie się na wzrastające prześladowanie chrześcijan w prowincji zdominowanej przez islam. Na wschodzie kraju zaatakowano także grupę młodzieży chrześcijańskiej. Młodzi ludzie zostali tymczasowo aresztowani, ponieważ oficjalnie zachęcali do swojej wiary.

„Sytuacja stała się nie do zniesienia”

Okręg Silte na południu Etiopii jest zamieszkiwany głównie przez muzułmanów, a po referendum w 2011 roku zyskał status częściowo autonomicznego obszaru z własną administracją. Z Silte pochodzą niektórzy czołowi politycy Etiopii, jak na przykład minister obrony i komunikacji. Stolica regionu – Worabe doświadczyła w minionych latach dużego wzrostu ludności, co najmniej cztery duże meczety cieszą się w społeczeństwie dużym zainteresowaniem. Jednocześnie zwiększył się ucisk żyjących na tych terenach chrześcijan. Sześcioro członków rady nadzorczej miejscowego kościoła „St. Mary’s Orthodox Church“ wystosowało w marcu 2015 skargę do narodowych przywódców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. W liście wymieniono szczegółowo formy prześladowania, na które narażeni byli w ostatnim czasie wierzący w tej okolicy: dyskryminacja w poszukiwaniu pracy oraz świadectwach zatrudnienia, podpalenia budynków kościelnych, napady, groźby śmiercią. Autorzy skargi twierdzą, że sytuacja stała się nie do zniesienia i przypomina to, co dzieje się w Libii. Miesiąc po napisaniu listu etiopscy chrześcijanie zostali ścięci na terenie Libii przez członków Państwa Islamskiego (IS) i opublikowali wideo z nagraniem swojej zbrodni.

Kary więzienia dla chrześcijan to coś „normalnego”

Kopie listu zostały rozesłane także do różnych instytucji rządowych, w tym biura premiera. Gdy pismo dotarło do lokalnej prasy na terenie Worabe, jego autorom postawiono zarzuty. Mimo listu z przeprosinami zostali oni 7 sierpnia skazani na pięć i pół roku bądź osiem i pół roku więzienia. Uzasadnienie: zakłócanie porządku publicznego, podważenie publicznego zaufania do władz oraz rozpowszechnianie nienawiści. Lider miejscowej diecezji Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego ogłosił, że będzie składana apelacja, jednak podkreślił również, że „kary więzienia są dla chrześcijan czymś normalnym i dobrze jest być prześladowanym”.

Głoszenie Ewangelii – noc w więzieniu

Masowego ucisku doświadczyła również grupa 15 młodych chrześcijan, którzy udali się w długą 480-kilometrową podróż ze stolicy Addis Abeba do położonego na wschodzie kraju miasta Karamile. Gdy na ulicach zwiastowali Ewangelię Jezusa Chrystusa, dwie młode kobiety zostały napadnięte. Policja szybko zainterweniowała. Aresztowano jednak chrześcijan, którzy musieli spędzić w więzieniu noc. Dzięki interwencji miejscowych liderów uwolniono ich następnego dnia. Jednak władze w większości muzułmańskiego miasta nakazali lokalnym przywódcom chrześcijańskim ograniczenie swojej działalności tylko do budynku kościołów. Wierzący nie mogą również zapraszać nie-chrześcijan na prywatne spotkania modlitewne. Etiopska konstytucja gwarantuje natomiast wszystkim obywatelom prawo do praktykowania swojej religii bez ograniczeń.
W Światowym Indeksie Prześladowań Etiopia zajmuje obecnie 22 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan w Etiopii:

Módlmy się szczególnie za tych sześciu uwięzionych chrześcijan, ale też wszystkich innych, którzy w Etiopii za wiarę w Jezusa Chrystusa są więzieni i prześladowani.
Módlmy się za rząd, aby poważnie pełnił swoją rolę jako strażnika konstytucji i wolności obywateli.
Módlmy się o jedność dla etiopskich kościołów, aby chrześcijanie mogli spełniać ich różnorodne wyzwania w mocy i miłości Jezusa.

Źródło Open Doors

Zobacz również

Pastor Matthew

Muzułmanie obrzucają kamieniami kościół i dom pastora

Kenia: Pastor Matthew prowadzi mały kościół na północy Kenii. Każdej niedzieli, gdy naucza, muzułmanie z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *