Boży plan dla twojego domu

W samolocie, który miał się za chwilę rozbić, lecieli pilot, uzdolniony fizyk, duchowny i młody chłopak. Pilot oznajmił: „Na pokładzie znajdują się tylko trzy spadochrony, a nas jest czterech. Mam rodzinę na utrzymaniu, więc sami rozumiecie, że nie mogę zginąć”. Wziął spadochron i wyskoczył z samolotu. Fizyk poderwał się na równe nogi i zawołał: „Jestem niezwykle inteligentnym człowiekiem. Posiadam wiedzę niezbędną światu. Muszę ocalić swoje życie”.

Z tymi słowami chwycił spadochron i wyskoczył. Duchowny zwrócił się do młodzieńca i powiedział: „Synu, nie mam rodziny. Przeżyłem dobrze swoje życie i jestem pojednany z Bogiem. Weź spadochron i nie martw się o mnie”.
Chłopiec odpowiedział: „Wielebny, nie przejmuj się, obaj ocalejemy. Najmądrzejszy człowiek na świecie wziął mój plecak!”

Inteligentni ludzie mogą zachowywać się w niedojrzały sposób. Bywa, że inteligentni ludzie nie zawsze mają szczęśliwe rodziny.
Wszyscy ich pragniemy lub chcemy należeć do jakiejś kochającej, bezpiecznej i opiekuńczej społeczności. W rzeczywistości jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka.

W książce Strong Family (Silna rodzina) zostało określone sześć typów silnych i szczęśliwych rodzin. Wyniki oparto na dziesięcioletnich badaniach ponad 3000 domów na całym świecie. Podstawową obserwacją było to, że szczęśliwe były te pary, które określały wzajemne relacje jako szczęśliwe. Relacje rodzice – dzieci były opisane jako satysfakcjonujące. Kolejnym wyznacznikiem było to, że członkowie rodziny wychodzili w zdrowy sposób naprzeciw swoim potrzebom.

Dlaczego niektóre rodziny naznaczone są niemożnością dłuższego trwania? Dlaczego nie potrafią znaleźć wspólnego pola do pełnego pokoju zadowolenia?
Apostoł Paweł diagnozuje przyczynę choroby wielu dzisiejszych rodzin – robienie tego, czego nie chcemy (zob. Rzym. 7:19, 20). Nasza natura nie skłania nas do podejmowania właściwych decyzji, które owocują zdrowymi i opiekuńczymi domami. Nasze osobiste problemy zakorzenione są w świecie, który dogadza skłonności do robienia zła: samolubstwu – cesze wrodzonej.

Jeżeli nie jesteśmy zawodowymi kryminalistami, to nie uczymy naszych dzieci zła. My i one posiadamy ku temu wrodzoną skłonność. Dzieci uczą się płakać, wiedząc, że w ten sposób przywołają matkę. Tak właśnie stają się małymi zwodzicielami, choć nie wyrosłymi jeszcze z pieluch.

Apostoł Paweł pisze: „Nędzny ja człowiek! Któż mnie wybawi z tego ciała śmierci?” (Rzym. 7:24). Wszyscy mamy dobre intencje. Pragniemy posiadać szczęśliwą rodzinę i być uznawanymi za troskliwych, miłych ludzi. Jednak często czynimy to, czego nie chcemy.
Paweł zauważył, że zwrócenie się do Boga jest jedynym sposobem na rozwiązanie tego dylematu: Bogu niech będą dzięki przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego!” (w. 25). Pośród swych osobistych zmagań zdecydował się być wdzięcznym. Taka reakcja nie jest obca zasadom odkrytym w książce Silna rodzina. Przyjrzyjmy się sześciu czynnikom determinującym szczęście rodzinne.

1. Szczęśliwa rodzina składa się z członków, którzy są oddani sobie nawzajem. Ci, którzy tęsknią za ciepłymi relacjami rodzinnymi, muszą postawić ją na pierwszym miejscu, przed osobistymi potrzebami i pragnieniami.
Najważniejszą determinantą powinna być chęć bycia razem i życia w pokoju. Jedna z par stwierdziła: „Każde z nas zachęca drugie do realizacji własnych celów. Jednak każde z nas zrezygnowałoby z wszelkich działań, które naraziłyby na szwank nasz związek”. Jednym słowem, jest to bezinteresowność.

2. Silne poczucie uznania wypełnia szczęśliwe relacje. Jak różne jest to od lekceważenia i krytycyzmu, który charakteryzuje wiele współczesnych związków. Silna i szczęśliwa rodzina wyraża uznanie za duże i małe rzeczy. Słowo dziękuję brzmi tam jak muzyka.

3. Zdrowa rodzina charakteryzuje się dobrą komunikacją. Ktoś powiedział: „Komunikacja jest sednem relacji”. Bez niej nie ma relacji. Badania pokazują, że przeciętna para w ciągu tygodnia spędza 17 minut na rozmowie. Tydzień to 10080 minut. O czym to świadczy? Po ślubie treściwa rozmowa traci na znaczeniu. Prawdopodobnie to jest przyczyną, dla której małżeństwa narzekają na nudę oraz poczucie samotności.

4. Silna rodzina spędza razem czas. Kiedy zapytano 1500 dzieci: „Jak myślisz, co powoduje, że rodzina jest szczęśliwa?”, ich odpowiedź brzmiała: „robienie rzeczy razem”. Przebywanie z dziećmi mówi im niezwykle dużo o miłości, jaką je darzymy. Muszą one wiedzieć, że nie są ciężarem. Najlepszym sposobem pokazania tego jest angażowanie ich do ustalania rozkładu dnia.

5. W szczęśliwym domu istnieje współpraca. Problemy powodują jednoczenie się silnej rodziny i rozpad słabej. Badania sugerują, że silne rodziny organizują się, a ich członkowie pomagają sobie wzajemnie w trudnych chwilach. Dokładnie odwrotnie jest w słabych, gdzie wszyscy obwiniają się, gdy pojawiają się problemy.

6. Silne rodziny posiadają poczucie zdrowia duchowego. Zdrowi ludzie posiadają poczucie obecności Boga w ich domach. Niestety, wielu ludzi ogranicza się do modlitwy dziękczynnej podczas posiłku. Zdrowe rodziny składają się z członków, którzy zachowują integralność i wiedzą, że pewnego dnia staną przed Bogiem i zdadzą sprawę osobiście ze swojego życia. Kościół Jezusa otwarty jest na wszystkich, którzy są egoistyczni i zaprasza ich, aby prowadzili zdrowsze, otwarte na innych życie.

Pierwszym krokiem w kierunku wprowadzenia zdrowszego domu jest przeciwstawienie się własnemu egoizmowi i podjęcie wysiłku ku zmianie. Do silnej rodziny nie wchodzi się ot tak. Podobnie jak syn marnotrawny, mamy już dość pewnych sytuacji w życiu. Mówimy: „Nie chcę już jeść razem ze świniami. Pragnę powodzenia. Wracam do domu” (zob. Łuk. 15:11-32). Kiedy syn marnotrawny, którym wcześniej kierował egoizm, powrócił do ojca, miał już inną postawę. Samolubstwo zostało zastąpione pokorą. Chciał służyć, a nie żeby mu służono.

W tej przypowieści ojciec rusza naprzeciw syna. Tęsknił za nim. Brakowało mu go. Historia ta w uproszczeniu opisuje Bożą reakcję, kiedy człowiek szuka przebaczenia i uzdrowienia relacji. On do nas wybiega. To jedyne miejsce w Biblii, gdzie Bóg przedstawiony jest jako spieszący naprzeciw.

Dzisiaj zbyt wielu ludzi powraca wieczorem do pustego domu. Rzesze doświadczają domów pozbawionych ciepła i uczucia – relacje przepojone są goryczą, miłość oziębła, zagościła beznadzieja. Co trzecie amerykańskie dziecko wzrasta w domu pozbawionym ojca. Wyobraźmy sobie konsekwencje naszych rozdartych domów w najbliższej przyszłości. Bóg nie chce niczego innego, jak naprawić nas i zbudować silne, zdrowe rodziny. Czas wrócić do domu. Czas na odbudowę.

Podróż do silnej rodziny zaczyna się od pojedynczego, bezinteresownego kroku z myślą o zmianie i prośbą o Bożą siłę. Czy możesz rozpocząć tę podróż już dzisiaj?

Dr Fulton W. Buntain jest pierwszym pastorem First Assembly of God Life Center w Tacoma, stan Washington.

tłum.: Wojciech Gałda

Źródło: Czasopismo Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *