Czechy: państwo zwróci wspólnotom wyznaniowym majątek i zabierze duchownym wynagrodzenia

Czeski parlament ostatecznie zadecydował o zwrocie majątku kościelnego. Sejm odrzucił bowiem weto senatu w tej sprawie. Pod ustawą musi się jeszcze podpisać prezydent Václav Klaus. Sprawa ciągnęła się od przeszło 20 lat i była wielkim problemem zarówno dla Kościoła, jak i państwa. Przeciągające się w nieskończoność dyskusje o majątku negatywnie odbijały się na publicznym wizerunku Kościoła. Państwo zaś, zwłaszcza administracje lokalne, co rusz rozbijało się o problem praw własności do ważnych i często używanych przez nie obiektów. To właśnie te praktyczne względy skłoniły polityków do przyjęcia kompromisowego, choć mało popularnego porozumienia z Kościołami.

Majątek wspólnot religijnych, w tym również gmin żydowskich, zagrabiony przez komunistyczne władze wyceniono na 134 mld koron, czyli ok. 22 mld złotych. Z tego 75 mld koron zostanie zwróconych w naturze, a pozostałe 59 mld w formie odszkodowania, które będzie wypłacane przez państwo przez 30 lat z uwzględnieniem inflacji. Jednocześnie w tym samym czasie państwo będzie się stopniowo wycofywać z finansowania wspólnot wyznaniowych, a konkretnie z płacenia osobom duchownym wynagrodzenia, które przysługuje im dzisiaj jako urzędnikom publicznym.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Youssef Ourahmane

Przywódca kościoła skazany zaocznie

Pastor Youssef Ourahmane jest wiceprzewodniczącym Èglise Protestante d’Algérie (EPA), stowarzyszenia składającego się z ponad 45 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *