chrzescijanin zaprasza
Główna / z kraju i ze świata / Czechy: państwo zwróci wspólnotom wyznaniowym majątek i zabierze duchownym wynagrodzenia

Czechy: państwo zwróci wspólnotom wyznaniowym majątek i zabierze duchownym wynagrodzenia

Czeski parlament ostatecznie zadecydował o zwrocie majątku kościelnego. Sejm odrzucił bowiem weto senatu w tej sprawie. Pod ustawą musi się jeszcze podpisać prezydent Václav Klaus. Sprawa ciągnęła się od przeszło 20 lat i była wielkim problemem zarówno dla Kościoła, jak i państwa. Przeciągające się w nieskończoność dyskusje o majątku negatywnie odbijały się na publicznym wizerunku Kościoła. Państwo zaś, zwłaszcza administracje lokalne, co rusz rozbijało się o problem praw własności do ważnych i często używanych przez nie obiektów. To właśnie te praktyczne względy skłoniły polityków do przyjęcia kompromisowego, choć mało popularnego porozumienia z Kościołami.

Majątek wspólnot religijnych, w tym również gmin żydowskich, zagrabiony przez komunistyczne władze wyceniono na 134 mld koron, czyli ok. 22 mld złotych. Z tego 75 mld koron zostanie zwróconych w naturze, a pozostałe 59 mld w formie odszkodowania, które będzie wypłacane przez państwo przez 30 lat z uwzględnieniem inflacji. Jednocześnie w tym samym czasie państwo będzie się stopniowo wycofywać z finansowania wspólnot wyznaniowych, a konkretnie z płacenia osobom duchownym wynagrodzenia, które przysługuje im dzisiaj jako urzędnikom publicznym.

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Wielka Brytania

Wielka Brytania chce pomóc prześladowanym chrześcijanom

Wielka Brytania musi zwiększyć wysiłki na rzecz pomocy prześladowanym chrześcijanom – powiedział minister spraw zagranicznych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *