Główna / z kraju i ze świata / Chiny: aresztowano pastora Tan Wena

Chiny: aresztowano pastora Tan Wena

W Urumczi na północy Chin aresztowano pastora Tan Wena. Odprawiał on 4 sierpnia niedzielne nabożeństwo, kiedy do kaplicy wtargnęło 20 milicjantów. Jak mówią naoczni świadkowie, funkcjonariusze zatrzymali pastora, konfiskując też Biblie, śpiewniki i inne publikacje religijne. Zagrozili obecnym „poważnymi konsekwencjami”, jeśli nie przestaną się gromadzić na modlitwy. Kiedy wierni usiłowali się dowiedzieć, pod jakim zarzutem pastor został zatrzymany, służby jedynie powtórzyły tę groźbę. Milicjanci nie okazali żadnych dokumentów, które uprawniałaby ich do interwencji.

Duchowny aktualnie przetrzymywany jest na posterunku, gdzie pozostanie dwa tygodnie. Prawdopodobnie chodzi o odwet za to, że pastor Wen złożył skargę na urząd bezpieczeństwa publicznego w Urumczi, który „bez uzasadnionych przyczyn” odmawiał wiernym prawa do gromadzenia się na wspólną modlitwę.

W Chinach dozwolone są tylko zarejestrowane grupy religijne. Obecnie ok. 80 mln protestantów należy do wspólnot nieoficjalnych, podczas gdy tylko ok. 20 mln zrzesza prorządowy Ruch Patriotyczny).

za Rad. Watykanskie

Zobacz również

Brunson Andrew

Pastor Andrew Brunson został zwolniony z więzienia i może opuścić Turcję

W piątek 12 października sąd w Izmirze, po sześciogodzinnej rozprawie, uznał pastora Andrew Brunsona winnym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *