Bhutan: Niezwykłe spotkanie w więzieniu

Dla pastora Tandina głoszenie Bożego Słowa chrześcijanom w kraju było zawsze dużym przywilejem – nawet wtedy, gdy było to wyczerpujące z powodu długich przebytych odległości. Teraz czekało go jeszcze siedem godzin jazdy samochodem z kolegą Mon Thapa, by po długim seminarium w końcu ponownie móc przytulić swoją żonę Nengboi oraz trójkę synów. Jednak kilka godzin później znalazł się w więzieniu. Podczas telefonicznej rozmowy z żoną, starał się być spokojnym: „Prawdopodobnie to ostatni raz, gdy mogę do ciebie zadzwonić”. Głos Nengboi drżał, gdy mówiła: „Bóg będzie cię ochraniał”.

Od strachu i wątpliwości do dziękczynienia i wiary

Pastorzy Tandin i Mon Thapa zostali aresztowani w marcu 2014 roku. We wrześniu zapadł wyrok: 3 lata i 11 miesięcy kary więzienia dla Tandina, podczas gdy Mon Thapa otrzymał krótszą karę w zawieszeniu. „Inni mówili mi, że ten, kto czyni wolę Bożą, jest w najbezpieczniejszym miejscu świata. Ja nie czułem się bezpieczny, lecz porzucony”. Podczas nocy, spędzanych w zimnej celi, Tandin ciągle myślał: „Dlaczego to wszystko? Ja tylko…!” Próbował się modlić. Potem usłyszał w sobie głos: „Uwolniłem cię”. Uniósł ręce w modlitwie i zobaczył wielkiego anioła, który złapał go za rękę i wyprowadził z więzienia. Gdy powiedział ‘Amen’ wizja zakończyła się. Mijały kolejne miesiące, a rozprawy sądowe były stale przesuwane. Tandin walczył sam ze sobą. Chciał trzymać się tego, co pokazał mu Bóg; ale co z jego rodziną? W modlitwie Tandin zrozumiał w końcu, że te zmartwienia również powinien oddać w ręce Boga. „Moja rodzina należy do Ciebie”, wypowiedział.
W styczniu 2015 Sąd w Samtse w czasie procesu apelacyjnego zdecydował o skróceniu kary do 2 lat i czterech miesięcy lub zamiany jej na karę grzywny w wysokości ok. 1400 euro. Gdy po miesiącach więzienia zasiadł znowu do wspólnego rodzinnego śniadania, wypełniły go myśli: „Wszystko jest Twoje, o Panie!”.

Chrześcijanie spotykają się w prywatnych domach na terenie miast, zwykle bez ucisku władz, jednak nadal nie ma możliwości, by rejestrować lub budować kościoły.

DZIĘKUJEMY, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Bhutanu

• Dziękujmy za Boża ingerencję w życiu Tandina i Mon Thapy. Módlmy się o nich oraz ich rodziny
• Módlmy się, by pastorzy nie zaprzestali głoszenia Ewangelii, mimo aresztowań i wyroków
• Módlmy się o chrześcijan z Bhutanu, by Bóg zapewnił im przychylność króla i włądz

Źródło Open Doors

Zobacz również

Pastor Sithong

Laos: Zatrzymany pastor żyje i wyszedł na wolność

15 marca 2020 r. pastor Sithong Theppavong z małego kościoła w prowincji Savannakhet w Laosie …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

chrześcijanin zaprasza